Bebeklerde Uyku Eğitimi Nasıl Sağlanır?

Bebeklerde Uyku Eğitimi Nasıl Sağlanır? bu konu ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Uyku, daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam için olmazsa olmaz bir fizyolojik durumdur. Bebeklerde uyku çok daha önemli olduğu için, doğduktan hemen sonra belirli bir uyku düzeni sağlanmalıdır. Çünkü, yeni doğan bebeklerin günde 18 saat, diğer bebeklerin ise günde 14 saat kadar uyku ihtiyacı vardır. Ancak, birçok ebeveyn için kabus haline gelen bebeklerde uyku eğitimi aşağıdaki pratik ipuçları ile daha kolay verilebilir:

Uyku Eğitimi İçin Uyku Rutini Oluşturun

Gece rutini, bebeğinizin her akşam aynı saatte uyumaya uyum sağlamasına yardımcı olur; bu da onun uyumasını kolaylaştırmak için yardımcı olacaktır. Sizim işinize yarayacak bir rutin oluşturun. Örneğin, banyo yaptırmak, rahat bir yatak kıyafeti giydirmek, son defa karnını doyurmak veya masaj yapmak gibi uyku öncesi rutin faaliyetler çok faydalı olacaktır.

uyku eğitimi

Uyku Öncesi Bebeğinizin Karnını Doyurun

Bebeğinizi uyku öncesinde aşırı derecede doymuş ve rahatsız olacağı kadar doyurmayın. Fakat, uyumadan önce yeterince karnını doyurmaya çok dikkat edin. Çünkü bebekler karınları doyduğunda çok daha uzun süre uyurlar.

Bebeğinize Hafif Bir Masaj Yapın

Yatmadan önce bebeğinize kısa bir masaj yapmayı deneyin. 10-15 dakika boyunca kollarına, bacaklarına, ellerine, ayaklarına, sırtına ve karnına hafif dokunuşlar ile masaj yapın. Zeytinyağı, susam veya üzüm çekirdeği gibi bebek dostu bir yağ kullanabilirsiniz. Alnı, burnu ve başı da dahil olmak üzere, nazikçe tüm yüzünü ovalayın.

Banyo Yaptırın

Sıcak bir banyo yetişkinler de olduğu gibi bebekler için de çok rahatlatıcıdır. Gece banyosunda oyuncaklar veya diğer uyarıcı maddeler kullanmaktan kaçının, çünkü bu banyonun amacı uykudan önce sakinleştirmektir.

Uyku Eğitimi İçin Yeni Bir Bebek Bezi Kullanın ve Pijama Giydirin

Sızıntıları ve gereksiz gece yarısı değişikliklerini önlemek için kaliteli ve yeni bir gece bezi kullanın. Nefes alabilen bir kumaştan yapılan yumuşak pijamaları seçin, çünkü bebekler rahat kıyafetler ile daha iyi uyurlar.

Bebeğiniz Uykulu İken Tam Uyumasa Bile Yatağa Bırakın

Bebeğinizde uyku öncesi esneme, ağırlaşan gözler, ellerini yumruk yapma ve gözlerini ovalama gibi yorgunluk ve uykusuzluk belirtileri görülür.

Bebeğinizi yatağa bırakmak ve kendi başına uykuya dalmasına izin vermek, uyumayı öğrenmesine yardımcı olacaktır. Bebeğinizi yatağa bırakırken fiziksel temas sağlayarak yatıştırın. Eliniz ile karnına, kollarına ya da kafasına dokunarak orada olduğunuzu hissettirin ve kendisini güvende hissetmesini sağlayın.

Bu aşamada göz temasından sakının, çünkü onu uyarabilir ve tekrar uyandırabilirsiniz.

Uyku Eğitimi İçin Işıkları Söndürün

Doğal olmayan ışık, doğal uyku-uyanıklık döngüsü ritimlerine müdahale edebilir. Bebeğinizin uykuya geçmeden önce ışığa maruz kalmasını azaltmak için uyku öncesi rutininiz sırasında ışıkları kısın ya da kapatın.

Buna yatak odası lambaları, gece lambaları, monitörler ve yapay ışık yaratabilecek diğer aydınlatıcılar dahildir. Bütün gece odayı karanlık tut. Gece suni ışığa maruz kalmak, vücudun uyku-uyanıklık döngüsünü düzenlemekten sorumlu melatonin üretimini baskılayabilir.

Son olarak, bebeğinizin odasındaki ses yapan saat, alerjik etkili çiçek gibi uyarıcı maddeleri uzaklaştırın. Bunun yerine rahatlatıcı bir uyku sağlayan lavanta yağı gibi uçucu yağları bebeğinizin yastığına sürerek onun daha mutlu bir şekilde uyumasını sağlayabilirsiniz.