Beyaz Renk

Beyaz renk yada Ak Renk, insanların görebildiği dalga boylarındaki bütün renkleri içine alan akromatik bir renktir beyaz. Işık, dalga boyuna göre insan gözünde değişik renklerde algılanır. Ana ışık renkleri mavi, yeşil ve kırmızıdır, gözün gördüğü bütün renkler bu 3 renk ışığın bir birleri ile karışım oranıyla oluşur yada yapılır. Beyaz renk ise bu 3 renk ışığın birlikte tamamıyla birleşmesinden oluşur, siyah renk ise hiç olmaması tam zıttı ile oluşur.

Eskiden beyaz renginde ışığın doğal renklerinden olduğu sanılırdı, ünlü bilim adamı Newton bunun aksine beyaz rengin diğer renklerin varlığı ile oluştuğunu ispat etmiştir.

Renklerin Oluşumu

  • Sarı Renk = Kırmızı + Yeşil
  • Magenta Renk = Kırmızı + Yeşil
  • Cyan Renk = Yeşil + Mavi
  • Beyaz = Mavi + Kırmızı + Yeşil
BEYAZ

Beyaz Renk Kodları Koordinatları

RGB255,255,255
CMYK0,0,0,0
HSV0°, 0%, 100%
HEX#FFFFFF

Beyaz Rengin Anlamı

Temizliği saflığı berraklığı duruluğu simgeleyen beyaz renk istikrarlı bir yapısal kişilik barındırır. Çok asil yumuşak hassas bir renk olan beyaz aynı zamanda masumiyet sembolüdür.

Herşeyden Arındıran Dinlendiren Beyaz

Her bir şeye yeni başlamanın rengidir Beyaz. Hayata beyaz bir sayma açmaktır, savaşta barışın rengidir beyaz bayrak açmak. Girdiği ortamı ferahlatan parlaklığı ile insanlara enerjisini verir.  El değmemiş, ilk günkü gibi tap taze kalmış bakirliktir beyaz renk, bu yüzden önemli sayılan bürün kavramları beyaz renk temsil eder tek başına. 

Beyaz Rengin Simgeleri Nedir

Beyaz renk, temizliği, saflığı, masumiyeti, iyiliği, barışı, uzlaşmayı, doğruyu, sevinci, rahatı, kutsallığı, inancı temsil eder.

Beyaz Rengin Psikolojisi

Hayatınızda yeni bir şeyler denemek katmak istiyorsanız, hayatınıza beyaz renk katarak başlayabilirsiniz bu size verimlilik hissi katacaktır.

Beyazın arkasına saklanılmaz çünkü beyazın yapısında her şeyi açığa çıkarmak vardır.

Gelinlerin beyaz gelinlik giymeleri, hacılar beyaz ihram giymeleri, doktorların beyaz önlük giymeleri temiz kişiliğin saflığın psikolojik yansımasıdır.

Beyaz rengi kullanan kişilerin bir çek insanla daha rahat iletişim diyalog kurup anlaşabilecek oldukları tespit edilmiş.

Beyaz renk çocukların gelişimde de önemli rol oynamaktadır. Olumsuzluklardan daha  kısa sürede çıkmada, hedeflerine daha hızlı ilerlemede yardımcı olur. Beyaz bir ev ortamında yetişen çocuklarda daha kararlı ve temizlik alışkanlıklarını daha hızlı kazandıkları saptanmıştır.

Beyaz Renk Dekorasyonu

Beyaz rengi duyunca sadece beyazdan ibaret bir sıkıcı dekorasyon rengi düşünmeyin. Beyazında her renk gibi birden fazla tonu bulunur, en önemlisi ise gri  ile yapılan dekorasyon gayet şık bir hava katacaktır. Beyaz duvarlara gri ahşap yer zemini ile birleştirilebilir, duvarlarda açık sarı ahşap tonlarda raf ve yoğun olmayan dolap kitaplık gibi ürünlerde gayet başarılı sonuçlar verecektir. Beyaz tüllere gri tonlarda fon veya perdeler, yine grinin tonlarında mobilyalara, içinde açık koyu giri tonlar içeren beyaz bir halı eşlik edebilir. Beyaz bir avize yine çok şık duran ferah bir dekorasyon yapmış olacaksınız bundan emin olabilirsiniz.


Renklerle İlgili Diğer Yazılarımız