Beyin Kanaması Belirtileri – Anevrizma Nedir Neden Olur

Beyin kanaması belirtileri nedir? anevrizma belirtileri, neden olur, beyin kanaması ameliyatı, nedenleri, spottan ve travmatik beyin kanamaları hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Beyin Kanaması Belirtileri

  • Kalıcı ya da geçici yüz felci
  • Bacaklardan ayaklara inen uyuşukluk hissi
  • Yürümede ya da kolları kaldırmada zorluk yaşama
  • Görme bozukluğu
  • Kusma, mide bulantısı
  • Baş dönmesi ve kısa, ani bayılmalar
  • Dengede bozukluk. Konuşma, el göz koordinasyonunda odaklanamama
  • Bilinç kaybı
  • Sürekli uyku hali

Beyin Kanaması (Anevrizma) Nedir?

Vücudun tüm fonksiyonları beyin tarafından yönetilmektedir. Beyinde yaşanan herhangi bir sıkıntı durumu vücudun diğer yaşamsal fonksiyonlarını da etkiler. Beyin, kafatasının içerisinde yer alır. Darbelere ve şiddetli çarpmalara karşın kafatası tarafından korunmaktadır. Bu nedenle çok korunaklı bir yapı içerisindedir. 50 yaş üstü beyin kanaması için risk taşıyan grupta yer almaktadır. Kadın erkek olarak beyin kanaması oranlarına bakıldığı zaman; kadınlarda erkeklerin 3 katı daha fazlasında beyin kanaması görülme sıklığı yaşanabilmektedir.

Beyin kanaması insan beyninin içerisinde yer alan damarların çeşitli nedenlerden dolayı zarar görmesinden kaynaklı kanama yaşaması durumudur. Bu damarların çatlamasına beyin atardamar duvarının işlevini yerine getirememesi durumu neden olmaktadır. Bu damarların çeşitli nedenlerle yırtılması, kanaması ya da baloncuk oluşturup bu baloncuğun patlaması beyin kanamasına neden olmaktadır. Beyin kanamaları spontan beyin kanamaları ve travmatik beyin kanamaları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kendiliğinden içsel kaynaklı rahatsızlıklardan ötürü oluşan beyin kanamalarına spontan beyin kanaması denilmektedir. Çarpma, düşme vb. şiddetli darbe alınması sonucu dış etkenlere bağlı olarak gerçekleşen beyin kanamalarına da travmatik beyin kanamaları denilmektedir.

Beyin Kanaması Neden Olur?

Beyin kanaması kafatasının içerisinde meydana gelen her türlü kanmaya verilen isimdir. Bu nedenle beyin kanaması nedenleri de birbirinden farklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kanamalar arasında en sık görülen kafa travması sonucu ortaya çıkan beyin kanamasıdır.

Bir başka kanama şekli olan beynin kıvrımları arasındaki kanamadır. Bu kanama da anevrizma ‘sının patlamasına ve dağılmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Beyin dokusunun içerisinde meydana gelen kanama da ani tansiyon yükseklikleri, damar sertliği ya da orada bulunan damarlarda başka bir problemin yaşanmasından kaynaklı olarak ortaya çıkar.

Beyin Kanaması Belirtileri Tedavisi

Beyin kanamaları çok ciddi durumlar olduğu için ve sonucunda kalıcı hasar bırakma durumları olabileceği için dikkatli olunması gerekmelidir. Beyin kanaması geçirildiğini anlayan bir vakada öncelikli olarak ambulans çağırılmalıdır. Çünkü baskı ya da yanlış bir taşıma yöntemi ile beyinde kalıcı hasarlar bırakılabilir.

Hastanede olan hasta 24 saat doktor gözetiminde tutulur. Bunun nedeni rahatsızlığın bir gün içerisinde kendini tekrarlama riskinin yüksek olmasından kaynaklıdır. Tedavi yöntemleri uygulanırken kanamanın yok olmasına ve beyin kanamasının önüne geçilmeye yönelik müdahalede bulunulur. Beyin kanaması tedavisi hastanın durumuna göre cerrahi işlem gerektirebilmektedir.

Tedaviler yoğun bakım ünitesinde gerçekleşir. Müdahale yapılan hasta ve cerrahi operasyon geçiren hastanın ameliyatın şiddetine göre 24 saat içerisinde uyandırılır.