Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Böbrek Taşı Nedir? Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir? Böbrek Taşı Nedenleri Nelerdir? bu konu hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Böbrekler gerçekten vücudun kimyagerleridir. Sadece atık ürünleri ve fazla sıvıları idrarla vücuttan atmakla kalmazlar, aynı zamanda organlar için kritik olan; tuz, potasyum ve asit dengesi sağlarlar.

Böbrekler, kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyaran bir hormon olan eritropoietin (EPO) üretir. Diğer böbrek hormonları kan basıncını ve kalsiyum metabolizmasını düzenler. Böbrekler, doku büyümesini kontrol eden hormonları bile sentezler. Böbrekler zarar gördüğünde diğer organlar da acı çeker.

Böbrek Taşı Nedir?

Böbreklerin temel sorumluluğu kanı sağlıklı tutmak ve vücutta uygun sıvı dengesini sağlamaktır. Bu son derece karmaşık işlemleri başarmak için böbreklerin normal kan hacmini sürekli izlemesi ve doğru idrar miktarını filtrelemesi gerekir.

Bu mekanizmayı bozabilecek ve böbreklerde tıkanıklığa neden olabilecek birçok girişim faktörü vardır. Bu faktörler arasında aşırı uyarılma, dehidrasyon, yorgunluk, aşırı yeme, aşırı işlenmiş gıdalar, safra taşı, tansiyon bozukluğu, sindirim bozuklukları (özellikle kabızlık), reçeteli veya narkotik ilaçlar ve vitamin takviyeleri bulunur.

Böbrekler gerekli miktardaki idrarı kandan ayıramadığında, idrarın bir kısmı vücutta dolaşmaya devam eder, böylece idrar atık ürünlerini kan damarlarında, eklemlerde, dokularda ve organlarda biriktirir.

Bu, sıvılar ve atık ürünlerin vücutta sıkışıp kalmaya başladığı anlamına gelir. Nihai sonuç potansiyel olarak aşırı şişkinlik ve üremi (aşırı miktarda toksik yan ürün) veya böbrek yetmezliği semptomlarıdır.

Birçok cilt hastalığı, güçlü vücut kokusu, avuç içi ve ayakların terlemesi, su tutma, lenf tıkanıklığı, karın şişmesi, hızlı kilo alımı, zayıflık, yüksek tansiyon ve diğer rahatsızlıklar, büyük ölçüde, toksik kanın belirtileridir. Böbreklerde, kum kristalleri ve taşlar gibi tıkayıcı etkiler idrar birikmesine sebep olur.

Böbreklerdeki taşlar minik kristaller olarak başlar ve sonunda bir yumurta kadar büyüyebilir. Küçük kristaller, x-ışınları tarafından tespit edilemeyecek kadar küçüktür ve ağrıya neden olmadıkları için nadiren fark edilirler. Yine de minik böbrek tübüllerinden sıvı akışını engelleyecek kadar büyüktür.

Normalde çözelti halinde olan idrar bileşenleri çökeltildiğinde böbreklerde kristaller veya taşlar oluşur. Bu parçacıklar aşırı miktarda meydana geldiğinde veya idrar çok konsantre olduğunda ortaya çıkar.

Kristal parçacıklar veya taşlar genellikle çok keskin kenarlara veya açılara sahiptir. İdrar ile birlikte böbrekler tarafından serbest bırakıldıktan sonra, idrar torbasına geçişleri sırasında idrar kanalının iç yüzeyini (üreter) kesebilir ve aşınabilir. Bu durum, belde ciddi ağrıya neden olabilir. İdrarda kan, bacaklarda ağrı, uylukta uyuşukluk ve idrar yapmada zorluk olabilir.

Bazı kristaller veya taşlar böbreklerden kaynaklanır, ancak bazıları mesanede de oluşabilir. Büyük bir taş iki üreterden birine girerse, idrar boşalması engellenir. Bu, böbrek enfeksiyonu veya başarısızlığı gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Böbreklerde tıkanmanın nerede gerçekleştiğinden bağımsız olarak, bu hassas organların yaralanmasına neden olacak şekilde suyu, kimyasalları çıkarma ve düzenleme yeteneklerini kısıtlar. Böbreklerin çeşitli işlevleri ayrı ayrı etkilenebilir.

Böbrek Taşı Belirtileri

Kasıklarda ve alt karın bölgesinde ağrı

İdrarda kan,

Bulantı ve kusma

İdrar yaparken acı ve ağrı hissi

Kaburgalar altında yan kısım ve arka kısımda ağrı

İdrarda pembe,kırmızı ve kahve rengini alması

Az miktarda sık sık idrara çıkma

Böbrek taşına bağlı enfeksiyon ateş ve titreme

Neden Olur?

Genetik yatkınlık

Doğuştan gelen idrar yolları sorunları

Sistemik hastalıklar nedenleri arasındadır.