Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Boyun Fıtığı Egzersizleri

Boyun Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Egzersizleri, Ameliyatı, tedavisi, Boyun fıtığı yastığı hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığı ya da diğer adı ile disk hernisi disklerde görülen aşınma ve yıpranma sonucunda dış tabakanın içerisinde yer alan jelatinöz sıvının sinir ve omur aralıklarına sızdığı duruma denir. Uzun süre boyunca hareketsiz kalma, travmalar, ani stres ve zorlanmaları boyun fıtığının en bilinen nedenleri arasında yer alır. Genellikle otuzlu yaşlardan sonra daha sık ortaya çıkan bu hastalık uzun süre boyunca bilgisayar başında kalanlarda, ev işlerinde çalışan kadınlarda ve şoförlerde yaygın olarak görülür.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı belirtileri kişiye ve hastalığın derecesine göre farklılık gösterir. En yaygın görülen belirtilere bakıldığında bunlar arasında tek taraflı ve kola doğru yayılan ağrı, ağrının görüldüğü kolda kuvvet kaybı yaşanması, denge kaybı ve yürüme güçlüğü, ele alınan cisimleri tutamama yer alır. Ağrıyla birlikte uyuşma da oluşabilir ve bu durum parmak uçlarına kadar devam eder.

Eğer fıtık akut dönemdeyse bu durumda hastalarda nukleus pulpozus dışarı çıkabilir. Kronik dönemde görülen fıtıkta ise kemikta gagalaşma yani osteofit görülebilir. Bunların yanı sıra hastalarda hapşırma, öksürük ve ıkınma da olabilir.

Boyun Fıtığı Egzersizleri

Düzenli olarak yapılan egzersizler boyun fıtığından korunmaya yardımcı olur. En sık önerilen boyun fıtığının egzersizleri izometrik adı verilen yani elin şakak, alnın orta kısmı ve ense kısmına koyularak 10’a kadar sayılması şeklinde yapılır. Bu egzersiz boyun kaslarının güçlenmesini sağlar ve gün içerisinde iki ya da üç kez tekrarlamak fıtığın riskini azaltır. Bunun yanı sıra sürekli masa başında olması gereken kişilerin mutlaka bel ve sırt desteği olan sandalyeler kullanmaları gerekir.

Boyun Fıtığının Ameliyatı

Boyun fıtığının ameliyatı genel olarak hasar gören diskin bir kısmını ya da tamamını kaldırarak omurilik ve sinir kökleri üzerindeki baskıyı azaltmayı amaçlar. Ameliyat esnasında boyun rahatlatılacak şekilde disk çıkarılır ve geriye kalan alan kemik grefti ile doldurulur. Füzyon adı verilen bu yöntem esnasında daha iyi sonuç elde edebilmek adına vida, plaka gibi parçalardan yardım alınabilir. Ameliyat esnasında yapılan her bir işlemin dikkatlice tamamlanması gerekir.

Boyun Fıtığının Tedavisi

Boyun fıtığının tedavisi hastalığın şiddetine göre belirlenir. Hafif dereceli ve ameliyat gerektirmeyen hastalarda ağrı kesici ilaçlar, stresten uzak yaşam tarzı, istirahat ve fizik tedavi tercih edilir. Fakat bunlara karşın hastaların kol ve boyun şikayetleri geçmiyorsa bu durumda ameliyatla tedavi gerekir. Bu tedaviyle birlikte hastanın yaşam kalitesi artırılmaya çalışılır.

Boyun Fıtığı Yastığı

Bu yastık ağrı oluşumunu azaltmak, duruş bozukluğunu önlemek ve hastalığın ileri evreye taşınmasına engel olmak amacıyla tercih edilir. Uyku sırasında boyun uzun süre boyunca aynı şekilde kaldığından dolayı ağrı oluşur. Bu nedenle ortopedi uzmanları boynun doğru pozisyonda kalmasını sağlamak adına boyun fıtığı yastığı kullanılmasını önerir. Bu yastıklar ortopedik olarak hazırlanmaktadır.

boyun fıtığı

Alakalı yazılar
Bel Fıtığı Nedir?