Bulaşıcı Hastalıklar Çocuklukta Kabakulak Boğmaca Nedir

Çocuklukta görülen bulaşıcı hastalıklar; kabakulak, Çocuk felci (poliomyelit), Boğmaca, Difteri (kuş palazı) nedir, belirtileri hastalığı tedavi yöntemleri

Bulaşıcı Hastalıklar

Çocuklarda görülen bazı bulaşıcı hastalıklar yazımızda bulabilirsiniz.

  • Kabakulak
  • Çocuk felci (Poliomyelit)
  • Boğmaca
  • Difteri (Kuşpalazı)

Kabakulak; bulaşıcı hastalıklar

Virüsle meydana gelen bir hastalıktır. Tıptaki ismi parotitis epidemica olan hastalık doğrudan temas ve solunum yolu ile bulaşır. Kuluçka süresi 16-18 gündür. Kabakulak bulaşıcı hastalıklar ‘ın en fazla olduğu dönem, tükürük bezlerinin şişmesinden bir-iki gün öncesi ve üç gün sonrası arasındaki dönemdir. Ateş, kulak altındaki tükrük bezlerinde şişme gibi belirtilerle kendini gösterir. Şişlik nedeniyle kulak memesi yukarı ve dışa doğru itilir. Anneden geçen antikorlar sayesinde bebekler yaşamın ilk altı kabakulaktan korunurlar. Kulaktaki şişlik üzerine sıcak kompres uygulanması hastayı rahatlatır. Bunun dışında aşıların yapılmasına özen gösterilmeli, hastalık sırasında yatak istirahati yapılmalıdır.

Çocuk felci (Poliomyelit)

Dışkı yoluyla ve ağızla bulaşan orta derecede ateşli bir hastalıktır. Düşük gelirli toplumlarda hastalık, bebeklik ve erken çocukluk döneminde görülürken, gelişmiş toplumlarda daha ileri yaşlarda görülür. Hastalığın belirtisiz, hafif, menenjit ve felçli olmak üzere dört formu vardır. Kuluçka süresi hafif formda 3-6 gün, felçli formda 7-21 gündür. Çocuk felcinde, ateşle birlikte halsizlik, burun akıntısı, baş ve boğaz ağrısı, ishal, öksürük ve karın ağrısı görülebilir. Hastalığın önlenmesinde aşısına dikkat etmek çok önemlidir.

Boğmaca; bulaşıcı hastalıklar

Genellikle beş yaş altında çocuklarda görülen tıpdaki ismi Pertussis olan bu hastalık bakteriyel bir hastalıktır. Damlacık yolu ile bulaşır. Kuluçka süresi 3-12 gündür. Boğmacanın başlangıcında hafif ateş, gözlerde kızarma ve yaşarma, hafif öksürük görülür. İki haftadan sonra öksürükler nöbetleri artar, öksürük nöbetleri sırasında yüzde morarma, göz yaşarması, salya, şiddetli iç çekme sesi ile beraber kusma görülür. Ses, ışık, rüzgar, ağlama ve beslenme öksürük nöbetlerini tetikleyebilir. Aşısının yapılması hastalık için en etkili yoldur.

Difteri (Kuşpalazı)

Bakteriyel bir enfeksiyondur. Hasta ile temas yoluyla bulaşır. Sonbahar ve kış aylarında görülme sıklığı yüksektir. Kuluçka süresi 2-4 gündür. Difteri halsizlik, iştahsızlık, hafif ateş ve boğaz ağrısı ile başlar. Boğazın üst kısmı kızarır, bademciklerin üzerini beyaz-gri renkli bir zar kaplar. Aşılı kişilerde zar 7-10 günde soyulup kaybolur. Aşı hastalıktan korunma için önemlidir.

Çocuklar ile alakalı diğer yazılarımız için tıklayın.