Burun Tıkanıklığı Nedenleri Burun Tıkanıklığı Çözümleri

Burun Tıkanıklığı Çözümleri Nedenleri, burun eğriliği, burun eti, geniz eti, nezle ve alerjik sorunlar, solunum yolu grip enfeksiyon nedenleri ile burun tıkanıklığı çözüm yolları.

Burun Tıkanıklığı Çözüm

Kış aylarında yaygın bir şekilde görülen ve diğer aylarda da başımıza gelen burun tıkanıklığının bir çok sebebi vardır. Kronik tıkanıklığı söz konusu ise hayat kaliteniz düşecek ve tat alma duyunuzun bozulmasına müteakip farklı rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır. Burun tıkanıklığı basit bir rahatsızlık gibi görünse de burun tıkanıklığına sebep olan enfeksiyon etkenleri temizlenmediğinde ses tellerinin bozulmasına neden olabilir veya boğa ağrılarının temeli olan enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir. Peki her mevsimde oluşabilen burun tıkanıklığının temel sebepleri nelerdir ?

Burun eğriliği ( Septum Deviasyonu )

Burun tıkanıklığının en temel sebebi burun eğriliği problemidir. Burun kıkırdağının eğri gelişmesi veya burun kemiğinde eğrilik oluşması burun içinde hava yolu için gerekli alanın daralmasına neden olacak ve mukus sıvısının vurun iç çeperlerine yapışarak tıkanıklık meydana getirmesine neden olacaktır. Bu nedenle burun eğriliği problemi olan hastalar için doktorların tavsiye ettiği tedavi yöntemi burun ameliyatı olmaktır.

Burun eti ( konka hipertrofisi ) bulunması

Burun içinde konka adı verilen yapılar vardır. Burun iç çeperini genişleterek daha rahat nefes almanızı sağlayan, içinize çektiğiniz havayı sıcaklık durumuna göre ısıtan veya soğutan, nemlendiren konkalar burun eti olması durumunda kapanarak sayısı azalıyor. Bu durum burun içine çekilen havanın sıcaklık değerinin ayarlanmasını, nemlendirilmesi gibi operasyonların aksamasına neden oluyor. Aksayan bu işlemler neticesinde burun içinde sürekli bir tıkanıklığı durumu meydana geliyor ve kronik burun tıkanıklığı rahatsızlığı oluşuyor.

Üst solunum yolu enfeksiyonları

Burun içinde yer alan mukoza yapısı şişerek kaygan mukus yapısını oluşturur. Mukus, halk arasında sümük olarak bilinen bir salgıdır. Enfeksiyon oluşması durumunda mukoza yapısı içinde gelişir ve mukoza yapının daha fazla şişmesine neden olur. Bu durumda burun tıkanıklığı meydana geleceği gibi mukoza yapının işlevinde bozulma meydana gelecek ve sürekli olarak bir burun akıntısı meydana gelir.

Nezle ve alerjik semptomlar

Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda alerjik reaksiyonlar ve nezle gibi hafif gribal enfeksiyonlar gelişebilir. Bu durumda burun içinde yer alan mukoza yapı ve burun iç çeperinde şişmeler meydana gelir. Bu şişkinlikler sonucunda burun tıkanıklığı oluşur. Alerjik reaksiyonlar ile burun iç çeperinde şişkinlikler ve kılcal damar çatlamaları meydana gelir. Bu durum hem burun tıkanıklığının oluşmasına hem de burun kanamalarına neden olur.

Burun tümörleri

Burun tıkanıklığına neden olan etkenler arasında yer alan ve en zararlı etken olan burun tümörleri kendiliğinden çoğalan hücrelerdir. Kendiliğinden çoğalan ve büyüyen bu hücreler burun havayolu üzerinde veya burun iç çeperinde gelişebilir. Bu durum kronik burun tıkanıklığına neden olacağı gibi nefes darlığı yaşamanıza da neden olacaktır. Burun tümörleri zararlı ve zararsız olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Geniz eti oluşması

Özellikle çocuklarda görülen burun tıkanıklığının ana sebebi olan geniz eti yetişkinlerde de meydana getiriyor. Burun tıkanıklığı yanında horlamaya neden olan ve huzursuz uyku sendromuna sebep olan geniz eti ayrıca yüz kemiklerinin gelişiminde bozukluklar olmasına da sebep olabiliyor. Geniz etinin büyümesi soluk borusuna açılan burun arka yutağının çapının daralmasına nede oluyor ve bu durum burun tıkanıklığı oluşmasına sebep oluyor.