Buzdolabında Saklanmaması Gereken Yiyecekler

Hangi Yiyecekler Buzdolabında Saklanmamalı

Yiyeceklerimizin bozulmaması için kullandığınız buzdolabımız bazı yiyeceklere zarar vermekte olup bizde bilinçsiz bir şekilde tüketmekteyiz. Aşağıda sıralayacağımız bu yiyecekler mutlaka saklarken dikkat edin. Bu yiyeceklerin hem tadı kaçmakta hemde sağlığımıza zarar vermektedir.   Buzdolabında Saklanmaması Gereken Yiyecekler neler öğrenelim.

Buzdolabında Saklanmaması Gereken Yiyecekler

Patates

Buzdolabında saklanmaması gereken yiyeceklerden biride patatestir. Patatesin buzdolabına koyulmaması gerektiğini bazılarımız bilir. Patates soğuk ortamda içerdiği nişasta şekere dönüşmekte olup insan vücuduna özellikle de bağırsak problemlerine neden olmaktadır. Bu nedenle patateslerimiz kuru ve serin ortamda saklanmalıdır.

Sarımsak

Buzdolabında saklanmaması gereken yiyecekler birine sarımsaktır. Sarımsak buzdolabında daha kolay bozulur ve küflenir. Bu nedenle sarımsağı kuru ve serin ortamda saklanmalıdır.

Kahve

Bazılarımızın vazgeçemediğimiz içeceklerden olan kahve nemli ve soğuk ortamda bayatlamakta ve lezzetini kaybetmektedir. Kahvemizi kuru ve ağzı güzelce kapalı bir şekilde saklanmalıdır.

Domates

Duyunca şaşıracağınız yiyeceklerimizde biri domates, genelde hepimiz domatesi bozulmaması için buzdolabında saklarız ama buzdolabında domatesi tadı değişmekte ve kum haline gelen domates yumuşamakta ve daha kolay bozulmaktadır.

Bal ve Reçel

Buzdolabında bal donar ve kristalleşir. Bal ve reçel gibi yiyecekler buzdolabında şekerlenme yapar tadı değişir. Bu nedenle bu ürünler kuru ve ağzı sıkı kapalı bir şekilde muhafaza edilmelidir.

Çikolata

Çikolata gibi ürünleri kesinlikle buzdolabında saklamayın çünkü çikolata buzdolabında sertleşir ve uzun süre kaldığı zaman çikolatanın tadı bozar. Bu nedenle kuru ve serin yerde muhafaza edin.

Ekmek

1-2 günlük bir yere giderken ekmek aman bozulmasın  veya fazlalık ekmek varsa hemen bozulmasın diye buzdolabına koyarız. Buzdolabında ekmek hem daha erken bozulma yaşar hemde daha hızlı küflenme oluşur. 

Ananas

Ananası buzdolabında saklamanız ananasın olgunlaşması olumsuz etkilemek ve ananasın içeriğindeki besin değerini kaybetmesini yol açar. Bu nedenle serin ve kuru ortamda saklamanızda fayda var.

Sıvı Yağ

Sıvı yağ buzdolabında saklandığında yoğunlaşır ve özelliğini ufak ufak kaybeder. Bu nedenle buzdolabında muhafaza edilmeyecek ürünlerin başında gelir.

Patlıcan

Patlıcan soğuğa karşı hassas bir sebze olduğundan dolayı buzdolabına koyduğunuzda yumuşar ve daha erken bozulur. Serin ve kuru yerde muhafaza etmenizde fayda vardır.