C Vitamini Nedir? Faydaları ve C Vitamini Besinleri

C Vitamini Hakkında Bilinmeyenler, Nedir? Faydaları Nelerdir? C Vitamininin Eksikliği ne gibi sorunlara neden olur? Hangi Besinlerde Bulunur?

İnsan vücudunun protein, karbonhidrat ve vitamin gibi pek çok önemli enerji kaynaklarına ihtiyacı vardır. C vitamini de vücudun bu ihtiyaçlarından biridir. Sağlıklı bir yaşam için vücutta yeterli miktarda bulunması gereken bu vitamin aynı zamanda en güvenli ve en etkili besinlerden biridir.

C Vitamini Nedir?

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, bazı yiyeceklerde bulunan suda çözünür bir besindir. Vücutta, hücrelerin korunmasına yardımcı olan bir antioksidan görevi görür. Ayrıca, vücutta yaraların iyileşmesine yardımcı olmak için gereken bir protein olan kollajeni yapmak için bu vitamine ihtiyacı vardır.

Buna ek olarak, C vitamini demirin bitki bazlı yiyeceklerden emilimini artırır ve bağışıklık sisteminin vücudu hastalıklardan koruması için doğru şekilde çalışmasını destekler.

C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

C Vitamini, vücudun doğru çalışmasını sağlayan temel bir besindir. Birçok gıdada bulunan bu vitamin, kollajen sentezi, yaraların iyileşmesi, enfeksiyonların önlenmesi ile kıkırdak, kemik ve dişlerin onarımı ve bakımı dahil olmak üzere birçok biyolojik fonksiyona yardımcı olur.

C vitamini aynı zamanda bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde hücrelere genetik olarak zarar verebilecek serbest radikalleri etkisiz hale getirebilir. Soğuk algınlığı, astım, bronşit, kanser, Parkinson, kronik ağrı, katarakt, gastrit, glokom, kalp hastalığı, yüksek tansiyon dahil olmak üzere birçok hastalığın önlenmesi veya tedavisinde yardımcı olur.

C Vitamininin Eksikliği

Vücuttaki C vitamini eksikliği, tüketilen gıdalar ile birlikte yeterli miktarda bu vitamine alınmamasından kaynaklanır. Bu vitaminin eksikliği, zamanla yeni kolajenin oluşamayacağı anlamına gelir. Bu durum, vücuttaki çeşitli dokuların bozulmaya başlamasına neden olur. Buna bağlı olarak vücut sağlığı ve onarımı olumsuz etkilenir. Kronik C vitamininin eksikliği, yaklaşık üç ay veya daha uzun bir süre devam edebilir. Bu vitaminin eksikliği çoğunlukla sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmeyen kişilerde, sigara ve alkol kullanan kişiler ile yaşlı, hamile ve emziren kişilerde görülür. Sigara içen kişilerde bu vitaminin emilimi daha fazla görülür.

C vitamininin eksikliği; yorgunluk, zayıflık, kas ve eklem ağrıları, çabuk morarma, ciltte oluşan kırmızı-mavi renkli morluklar, cilt kuruluğu, diş eti kanaması veya şişmesi ve burun kanaması gibi önemli problemlere yol açabilir. C vitaminin eksikliğini tedavi edilmediği zaman nefes darlığı, sinirsel problemler ve yüksek ateş ile de sonuçlanabilir.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Başta portakal, mandalina ve limon gibi turunçgiller olmak üzere, birçok meyve ve sebzede C vitamini bulunur. Ayrıca kivi, brokoli, lahana, domates, kırmızı, sarı ve yeşil biber gibi yiyeceklerde bol miktarda bu vitamin vardır. Yiyecekleri ısıtmak ve bıçakla kesmek bu vitaminin etkisini azaltır. Bu yüzden meyve veya sebzelerin çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmesi çok daha faydalıdır.

c vitamini faydaları

Alakalı Diğer Yazılar