Çamaşırların Güzel Kokması İçin Neler Yapılmalı

Çamaşırların Güzel Kokması İçin Doğal Yollar Nelerdir? sizde eğer çamaşırlarınızın doğal yollara kimyasal ürün kullanmadan mis gibi kokmasını istiyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Herkes çamaşırlarının mis gibi kokmasını ve tertemiz olmasını ister. Bunun içinde özellikle bayanlar bu konu üzerinde neler yapılabiliriz diye araştırma yaparlar.

Çamaşırlarımızı kullandıkça ve kirlendikçe yıpranmaya ve koku hapsetme özelliğini yitirmeye başlar. Deterjanlar ve yıkama suların içeri neticesinde çamaşırlar sertleşir, yumuşaklığını da kaybetmeye başlar.

Sertleşen havlular bizi ve özellikle de bebeklerimizin cildini rahatsız eder. Bu nedenle yumuşatıcılar ve bazı kokular satın alırız. Bu ürünler ne kadar işimize yarar gibi görünse de cildimize ve solunum yollarımıza kimyasal olması sebebi ile zarar vermektedir. Bu ürünler alerji ve asım sorunlarına davetiye çıkarmakta veya bu sorunları yaşayan kişileri daha fazla etkilenmesine yol açmaktadır. Bu nedenle aslında çamaşırlarınıza doğal yöntemlerle mis gibi kokmasını ve yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için doğanın bize sunduğu nimetlerden yararlanmamız yeter. Sizin için çamaşırlarınızın doğal ve güzel kokmasını sağlayan yolları sunmaya çalışacağız.

Çamaşırların Güzel Kokması İçin Doğal Yollar Nelerdir?

Lavanta Yağı

Doğal koku denince ilk akla gelen lavanta kokusudur. Lavantanın etkin ve keskin kokuya sahiptir. Sıvı deterjan bölümüne lavanta yağı eklemeniz yeterli olacaktır. Hem kokusu ile etkileyecek hemde uyku sorunu yaşıyor veya uykuya dalmakta zorlanıyorsanız lavanta yağı ise çok iyi gelecektir.

Çamaşırların Güzel Kokması İçin Doğal Yollar Biride Nane Yağı 

Nane yağı da etkin ve keskin kokuya sahip olup, uzun süre kalıcı bir kokudur. Bunun için çamaşır makinelerinizin sıvı deterjan bölümüne nane yağı koymanız doğal çözüm yollarından biri olacaktır.

Okaliptüs Yağı

Solunum yolları sıkıntısı geçen kişilerde özellikle de bebek ve çocuklarda  okaliptüs yağı nefes açıcı özelliği sahiptir. Çamaşır makinelerinizin sıvı deterjan bölümünde kullanabilirsiniz.

Çamaşırların Güzel Kokması İçin Doğal Yollar Portakal ve Limon Yağı

Portakal ve limon yağı kirli kıyafetlerinde çıkmasında etki göstermekte olup, kıyafetlerinizin kirlilik durumuna göre miktarını ayarlayabilir ve koku ile de çamaşırlarınızı güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Anti bakteriyel özelliğine sahip olan çay ağacı yağı kronik sorunlara da iyi gelmektedir. Bu neden çamaşır makinelerinizin sıvı deterjan bölümünde kullanmanız sizin ve çocuklarınıza fayda sağlayacaktır.

Biberiye Yağı 

Biberi yağı alerjik sorunlarına iyi gelmekte olup, ipek yün ve saten ürünlerinde kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Ev Yapımı Yumuşatıcı İle Mis Kokulu Çamaşırlar

Gerekli Malzemeler

800 ml elma sirke

200 ml ılık su

1 çay bardağı karbonat

20-30 damla mis gibi kokması için aromatik yağ

Ev Yapımı Yumuşatıcı Nasıl Yapılır?

Geniş bir kaba ilk önce 1 çay bardağı karbonat  dökün üzerine 200 ml ılık suyu ekleyin ve karıştırın. Bu karışıma daha sonra 800 ml elma sirkesi ve 20-30 damla aromatik yağ ekleyerek iyice karıştırın. Hazırlanan bu karışımı bir şişeye koyarak ağzını sıkı sıkı kapatarak muhafaza edin. Uzun süre kullanabileceğiniz bu karışımı istediğiniz miktarda çamaşırlarınız yıkanırken kullanabilirsiniz.