Çikolata Kisti (Endometriozis) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Çikolata Kisti (Endometriozis) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Zararları Nelerdir? Tedavisi Nelerdir? Ameliyatı Nasıl Olur? Çikolata Kisti Tedavisi İçin Doğal Kürler Nelerdir? bu yazımızda çikolata kisti hakkında aradığınız tümüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Yumurtalıklar kadınlar için her ay yumurta üretimi haricinde östrojen, progesteron, andorjen gibi farklı hormonların salınımını gerçekleştirir.

Yumurtalıkların hasarlı bir iltihap dokusu ya da başka nedenlerle hastalanması yumurtalıkların işlevinin yitirilmesine sebep olur.

Endometriozis bir başka deyişle çikolata kisti en çok görülen yumurtalık hastalıklarından biridir. Rahim içi zarının yani endometrium tabakasının rahim dışında farklı bir yerde karın boşluğunda ya da vücudun herhangi bir yerinde oluşmasına endometriozis(çikolata kisti)denir.

Rahim içinde bulunan zarın her adet döneminde kalınlaşarak dışarı atılmasına adet kanaması adı verilir. Ancak endometrium dokusunun yumurtalık içinde bulunması aynı adet benzeri koyu kahverengi kanamalara yol açtığı için bu durum çikolata kistinin oluşumuna yol açmaktadır.

Endometriozis(Çikolata Kisti)Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kistine sahip olan hastanın ilk şikayeti ağrı ile başlar. Daha sonrasında hastalar infertilite sebebiyle doktora başvurdukları zaman bu kisti tanısı konulmaktadır.

Bazı durumlarda endometrium hiç belirti vermez ve sadece jinekolojik muayene ile ortaya çıkar. Eğer kist çok fazla büyümüşse aşırı baskı sonucu rahim duvarı yırtılabilir. Çikolata kistine sahip bazı hastalarda çok seyrek de olsa kist çevresinde kanserli dokuya rastlandığı görülmüştür.

Endometriozis(Çikolata Kisti)Neden Olur?

Endometriozis halk tabiriyle çikolata kisti her 5 kadından 1’inde görülen bir rahatsızlıktır. Üreme çağındaki kadınlarda yüzde 10-20 oranında, bebek sahibi olamayan kadınların ise yüzde 30-50 oranında çikolata kisti olduğu görülmüştür. Bazı etmenlerin sadece biri ya da birkaçının bir araya gelmesi ile endometriozis oluşabilir. Bu etmenleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Çevresel faktörler
  • Bağışıklık sistemi sorunları
  • Genetik faktörler
  • Lenf sistemi
  • Adet kanının dışarıya atılamayıp  karın boşluğuna akması
  • Doku farklılığı (Metaplazi)

Endometriozis(Çikolata Kisti)Zararları Nelerdir?

Bu kisti rahim hücrelerinin dışında meydana geldiği için oluşan kanama sebebiyle doku ve organlarda yapışıklık görülebilir. Bu yapışıklıklar sebebiyle kadınlarda cinsel ilişki sırasında ağrı, pelvik bölgesinde ağrı, bel ve sırt ağrısı oluşur.

Bu kisti eğer ihmal edilirse fallop tüplerini tıkayarak kadınların yumurta rezervlerini olumsuz etkiler. Bu durum kısırlığa neden olduğu gibi tüplerin tıkanıklığı sebebiyle dış gebelik oluşabilir. Ayrıca bu kist gereğinden fazla oranda büyümüşse yumurtalıkların alınması dahi söz konusu olabilir.

Endometriozis(Çikolata Kisti) Tedavisi Nasıl Olur?

Çikolata kistinin tedavisinin en iyi yöntemi cerrahi operasyon ile kistlerin temizlenmesidir. Eğer cerrahi bir yöntem uygulanırsa tekrar oluşma ihtimali olmaz. Ancak bu operasyonu geçiren her kadının düzenli periyotlar ile rutin kontrollerini yaptırması gerekir.

Bu kist tedavi edilirken belirlenecek yöntem hastaya özeldir. Çikolata kistinin büyüklüğüne ve konumuna göre değişkenlik gösterebilir. Çikolata kistinin boyutu şayet 3 cm’nin altında ise kişiye özel ilaçlar ya da doğum kontrol hapları ile kist kontrol altına alınabilir.

Endometriozis(Çikolata Kisti)Ameliyatı Nasıl Olur?

Çikolata kistinin ilk evrelerinde ilaçlar ile tedavi edilmeye çalışılsa dahi bu kistten tamamen kurtulmayı sağlamaz. Bu nedenle nihai çözüm ameliyattır. Bu kistin ameliyatında üç yöntem uygulanır. Bu yöntemleri şu şekilde açıklayabiliriz;

Laparoskopik Yöntem

Bu yönteme diğer bir adıyla kapalı ameliyat denilir. Lokal olarak bazen de genel anestezi altında yapılır. Hastaya büyük kesiler açılmadan çapı 1 cm’yi geçmeyen kesiler açılarak kist en temiz ve konforlu yöntemle temizlenir.

Açık Yöntem

Doktorlar ilk olarak kapalı yöntemi tercih ederler fakat bazı durumlarda açık yönteme ihtiyaç duyulabilir. Bu yöntemde yaraların iyileşmesi uzun sürebilir.

Robotik Cerrahi

Robotik cerrahi laparoskopik yönteme benzer ancak bu yöntemin farkı üç boyutlu olarak yapılmasıdır. Operasyon robotlar tarafından gerçekleştirilir.

Endometriozis(Çikolata Kisti)Tedavisi İçin Doğal Kürler

Çikolata kistinin doğal kürler ile tedavi edilmesi de mümkün olmaktadır. Ancak bu kürleri uygulamadan önce mutlaka doktora danışmak gerekir. Çikolata kistinin en bilinen doğal tedavisi soğan kürüdür. 1 adet kahverengi kabuklu soğan 1 bardak suda kaynatılır ve ılıyınca içilir. Düzenli uygulanırsa olumlu sonuçlar alınabilir.

Bu kist için bir diğer bitki keten tohumudur.3-4 yemek kaşığı keten tohumu 1 bardak suya konur.1 gece bekletilir. Ertesi sabah bu karışım süzülüp içilir. Bu doğal yöntem de sonuç alınan yöntemlerden biridir.