Cilde İyi Gelen Besinler

Yediklerimiz İlacınız

“Yediklerimiz ilacımız, ilacımız yediklerimiz” olsun. Sağlıklı bir yaşama ve sağlıklı bir bedene sahip olmak istiyorsak, midemize gönderdiğimiz besinlere dikkat etmeyiz. Cilde iyi gelen besinleri doğru  tercih etmeliyiz ki cildimizde bize olumlu cevap versin. Yanlış besin tercihlerimiz sonucunda ise er yada geç bize olumsuz cevap verecektir. Sağlıklı besinleri faydalı diye fazla tüketmekte zararlı olabilir. “İlacı zehirden ayıran dozudur” bunu unutmamalıyız. 

En Değerli Kıyafetimiz Cildiniz

Cildimin en önemli kıyafetimizdir. Cildimizde oluşan siyah noktalar, sivilceler ve lekeleri nedeni yanlış beslenme ve kötü alışkanlıklarımızdan kaynaklanmaktadır. Yaşam şeklinizi ve beslenme alışkanlıklarınızı düzene koyarak cildinizde oluşan hasarların onarmasına ve kendini yenilemesine izin verin. Vitaminler, mineraller ve proteinler beden ve cilt sağlığımız için çok önemlidir. Bu yazımızda Cilde İyi Gelen Besinler de bahsedeceğiz. Cildinizin daha sağlıklı olmasını istiyorsanız yazımıza göz atın. Cildinizi daha sağlıklı görünmesi için;

Bol bol su için(günde 2 lt)

Besin değeri yüksek gıdalar tüketin.

Yağlı yiyeceklerden uzak durun.

Vitamin,mineral ve protein yönünden zengin yiyecekler tüketin.

Stresten uzak durun.

Sigara, alkol ve benzeri kötü alışkanlıklardan uzak durun.

Besinleri taze ve doğal ürünler tüketmeye özen gösterin.

Hazır paket ve fast- food yiyeceklerden uzak durun.

Cilt bakımınızı kimyasal krem, losyon, maske gibi ürünler yerine doğal evde yapabileceğiniz kimyasal olmayan yöntemler seçin.

Cilde İyi Gelen Yiyecekler 

Havuç

A vitamini ve antioksidan yönünden de zengin olan havuç göz ve cilt için önemlidir. Tanınmış ve pahalı cilt bakım kremlerinin içeriğinde retinol  bulunur. Retinolün doğal kaynağı ise havuçtur. Günde bir tane havuç tüketimi cildinize ucuz ve doğal yollarla bakım yapmış olursunuz.

Balık

Balık cilt için bulunmaz nimettir. Cildinize esneklik, canlılık kaybetmesini engeller. Omega-3 yönünden zengin olan balıklar cildin alerjik reaksiyonlarında, enfeksiyonlardan etkilenmesinin önüne geçer. Cildin kuruyup kırışmasını ve güneşin zararlı etkilerinden korur.

Ceviz ve Badem

Ceviz ve Badem ve bunu gibi kuruyemişler  sağlıklı ve gerekli yağ asit içerdiğinden cildimize iyi gelen besinlerdir. Kuruyemişler E vitamini yönünde zengin olması nedeniyle cildin elastik yapısının bozulmamasına, cildinizde oluşan çatlaklara ve kuru ciltlere iyi gelmektedir.

Yeşil Yapraklı Yiyecekler

Öncelikle yeşil yapraklı sebzeler C Vitamini yönünden zengin, diğer bir çok vitamini ve demir barındırmasıyla cildimiz için büyük öneme sahiptir. Vitamini yönünden eksik olan bireylerde ciltte solgun ve cansız gözlemlenir. Demir yönünden de eksik olan kişilerde kan değerleri düşer, kandaki oksijen oranı düşer bunun sonucu vücut ve ciltte problemler ortaya çıkar.

Domates

İçeriğinde Likopen bulunan domates vücudunuzdaki antioksidan görevi yapar. Cildin kırışmasını, cildin leke oluşumu ve cildin yaşlanmasını engeller. Güneşin zararlı ışıklarından korunmaya yardımcı olur.

Kabak Çekirdeği

Çinko kaynağı olan kabak çekirdeği. cildin kolajen seviyesini düzenlemekte ve cildin yenilenmesine neden olmaktadır.

Turunçgiller

 C Vitamini yönünde zengin olan turunçgiller cildin kolajen seviyesinin düzenler kırışmasını engeller.

Yeşil Çay

Antioksidan bileşeni olan yeşil çay cilt kanserlerine oluşumunu engeller.

Zeytinyağı

Anti- iltihap içeriğiyle zeytinyağı cildin iç kısmının zarar görmesini engeller. Zeytinyağı hem tüketimi hemde sürülerek masaj yapılması kırışıklıkları giderilmesine yardımcı olur.

Tam Tahıllar

Tam tahıllar mineral yönünden zengin olup, cildin elastik özelliğini muhafaza etmesine ve cildin daha uzun genç görünmesini sağlar.

Yaban Mersini

Başta yaban mersini, çilek, böğürtlen,ahududu gibi meyveler C Vitamini yönünden zengindir. Cildin elastiğinin artması ve kolajen üretimini fayda sağlamaktadır.

Yumurta

Amino asit ve protein özelliği olan yumurta cildin yenilenmesine yardımcı olur.