Cilt Lekeleri İçin Neler Yapilmali

CİLT LEKELERİNDEN KURTULMAK

Her kadın cilt lekelerinden nasıl kurtulacağını merak eder. Cilt lekeleri bizim için son derece can sıkıcı bir konudur. Çoğunlukla güneşe maruz kalınması nedeniyle ortaya çıkan cilt lekeleri ilerleyen yaşlarda daha da artıyor ve rahatsız edici görüntülere neden olabiliyor.

Temelinde güneşe çıkarken önlem alınmamasıyla oluşan cilt lekelerinden alınacak basit önlemlerle kurtulmak mümkün. Peki, cilt lekeleri neden olur? Cilt lekelerinden nasıl kurtulunur? Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözümler yazımızda bulabilirsiniz.

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Herkesi rahatsız eden cilt lekelerinin nedeni fazlaca araştırılan bir konudur. Hemen herkes cildinde bu lekelerin neden oluştuğunu ve nasıl giderileceğini merak eder. Cilde rengini veren melanin pigmentinin bir bölgede yoğunlaşması cilt lekesi olarak adlandırılır. Cilt lekesi oluşumunun altında birden çok neden olabilmektedir.

Cilt tipiniz ve cildinizin güneşe hassasiyetine göre kısa veya uzun süreli güneşe maruz kalmak leke oluşumuna neden olur. Özellikle yazın, güneşin etkileri çok daha fazla hissedildiği için herkes yaz mevsiminde güneş kremi kullanması gerektiğini düşünür.

Ancak güneş her mevsimde cilt için son derece zararlı etkilere sahiptir. Neredeyse yalnızca güneş nedenli ortaya çıkan bu lekeler için yaz-kış güneş kremi sürmek gerekir. Cilt tipinize uygun seçeceğiniz güneş kremleri sizi güneşin bu zararlı ışınlarına karşı koruyacaktır.

Güneş nedenli cilt lekeleri oluşabileceği gibi genetik faktörler, solaryum, kimyasal içerikli ürünlerin kullanımı da cilt lekelerine neden olur.

Ayrıca gebelik döneminde de ciltte lekeler meydana gelebilir. Akne olarak bilinen sivilce izleri de cilt lekelerine dönebilir. Yaş ilerledikçe daha çok beliren ve gittikçe daha çok büyüyen kahverengi lekelerden kurtulmak için erken önlem almakta fayda var.

Cilt Lekesi İçin Maske

Cilt lekelerini gidermek için evde düzenli uygulayacağınız maskeler leke oluşumunu büyük ölçüde azaltacaktır.

 Cilt yenileyici maske: 1 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı su ile yarım limon suyunu karıştırın ve temiz cildinize masaj yaparak sürün. 5 dakika bekledikten sonra yıkayın. Ardından 1 yemek kaşığı bal ile yarım limon suyunu karıştırın ve pamuk yardımıyla cildinize sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra yıkayın.

Yoğurt Maskesi: 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, Yarım tatlı kaşığı karbonat (kabartma tozu), 2 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırın ve cildinize masaj yaparak yedirin.

Maskeyi cildinizde 20 dakika kadar bekletin ve parmaklarınızın yardımı ile maskeyi cildinizden çıkarın. Ardından cildinizi ılık su ile durulayın. Haftada bir düzenli uygulayacağınız bu maske cilt lekelerinize çok iyi gelecek.