Çıtır Tavuk Tarifi, Popeyes Usulü

Çıtır Tavuk Tarifi, Popeyes Usulü, Maxı Çıtır Tavuk. KFC usulü Tavuk Nasıl Yapılır? Gerekli Malzemeler Nelerdir? Tavuk Nasıl Marine Edilir?  

Dışarıda yediğiniz tadına doyamadığınız tavukları aratmayacak hatta onlardan bile daha lezzetli, evde daha sağlıklı ve kolay bir şekilde yapabileceğiniz bu lezzeti mutlaka deneyin derim.  Denediyseniz bir de sizin tariften deneyin aradaki farkı göreceksiniz. Özellikle çocuklu anneler çocuklarınıza süpriz yapıp bu tavuk yapın. Onlarda görecek ki dışarıdan yediği çıtır tavuktan annesi daha güzelini yapmış. Hijyenik ortamda bildiğiniz malzemelerle yapılan çıtır tavuğu gönül rahatlığı ile yemek bir başkadır.

Dışı çıtır çıtır içi ise yumuşacık olan bu tavuk tarifi için sizi mutfağa davet ediyoruz. Bu tarifi mutlaka bir yere not edin.

Popeyes Usulü Tavuk Tarifi

Çıtır Tavuk Tarifi İçin Gerekli Malzeme Listesi

500 gram tavuk göğsü

Marinesi İçin

1 su bardağı süt

1-2 kaşık sirke

Tavukları Bulamak İçin;

2 adet yumurta

75 gram mısır gevreği

Un

Olmazsa olmaz karabiber hem toz ve çekme karabiber

Pul biber

Kırmızı acılı toz biber

Kırmızı tatlı toz biber

Tuz

Baharatları damak tadınıza göre ayarlayın.

Kızartmak için 

Sıvı yağ

Çıtır Tavuk Tarifi Nasıl Yapılır?

İlk olarak marine ederek başlayalım. Tavukları istediğiniz boyutlarda doğrayın. Bir kabın içine doğradığınız tavukları koyun.

Marine etmek için 1 su bardağı sütün içine 1-2 yemek kaşığı sirke koyun. Karışımı tavuğun üzerine dökün tavuğa yedirin. Daha sonra karışımın ağzını streç film ile kapatın buzdolabında 3-4 saat dinlendirin.

Dinlenme işleminden sonra 2 adet yumurta kırın ve iyice çırpın. Bir kabın içine un  koyun, üzerine karabiber hem toz ve çekme, pul biber, kırmızı acılı toz biber, kırmızı tatlı toz biber, tuz baharatları damak tadınıza göre ayarlayın. 75 gram mısır gevreği elinizde ovuşturarak kırın.

Unu, baharatı, mısır gevreği iyice karıştırın.

Marine ettiğiniz tavukları ilk önce yumurtaya bulaşıp sonrada unlu, baharatlı ve mısır gevrekli karışıma bulaşın. Bulama işlemi bittikten sonra kızgın yağdan kızardın.

Kızaran tavukları, peçete koyduğunuz tencerenin içine koyun ve ağzını kapatın ki diğerleri tavuklar pişene kadar soğumasın. Deneyeceklere afiyet olsun.

Çıtır Tavuğun Yanında Ne Gider?

Bu çıtır tavuğun yanında mutlaka patates kızarması, ketçap ile acı soslu karışım. Sosa bana bana yiyerek tadını çıkarın.

Çıtır Tavuk Kaç Kalori

Çıtır Tavuğun 1 adeti ortalama 124 kaloriye denk gelmektedir.

çıtır tavuk popeyesçıtır tavuk popeyes

popeyes terbiyeli tavuk
popeyes terbiyeli tavuk
kfc tavuk tarifi
kfc tavuk tarifi