Çizgi Film İzlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet birçok konuda olduğu gibi çizgi filmler konusunda da çocuklara sınırsız bir dünya sunuyor. Çizgi film İyi, kötü, komik, gizemli, maceralı, hızlı, renkli, şiddetli, duygusal, korkutucu, bilgi verici, eğlenceli veya sıkıcı bir dünya sunabilir. Çocuğun veya anne-babanın hangi çizgi filmi seçeceği aslında çok önemlidir.

Farkında mıyız?

Peki, çocuklarımızın neler seyrettiğinin farkında mıyız yoksa neler izlediklerinden bihaber miyiz? Çocukların eline telefonu, tableti verip istediğini izlemesine izin mi veriyoruz? Çocuk izleyeceği çizgi filmi kendimi seçiyor anne-baba mı? Çizgi film seçerken dikkat ediyor muyuz?

Çizgi film sadece bir eğlence midir?

Çocuklar çizgi film izlerken eğlenirler. Eğlenirken de öğrenirler. Bu yüzden internet aslında sınırsız bir öğrenme imkânı da sunar çocuklara. Ancak çocuk çizgi film izlerken neler öğrenebileceğine dikkat edilmesi gerekir.

Mesela heyecanlı bir yarışma esnasında yarışı bırakarak yere düşen arkadaşına yardım etmeyi de öğrenebilir. Yarışı kazanmak için arkadaşını düşürmesinin bir yol olduğunu da öğrenebilir. Yarışı kazanmanın önemli olduğunu da öğrenebilir. Kaybetmenin bir felaket olmadığını da öğrenebilir.

Ancak günümüz de birçok çizgi filme başarmak üzerine odaklanmaktadır. Bu çocuklara başarabileceklerini düşündürmek, özgüven aşılamak için dahi yapılsa çocuklar da psikolojik bir baskı yaratmaktadır. Başarabileceğini düşünmesini isterken çocuğa başarması gerektiğini düşündür. Başarması gerektiğini düşünen çocuk başaramadığında hayal kırıklığına uğrar. Oysa çok doğandır her konuda başarılı olamaması. Ama çocuk tekrar hayal kırıklığı yaşamamak için bir daha ki sefere denemekten çekinir, vazgeçer.

Bu hayal kırıklığı bazen o kadar etkili olur ki başka alanlarda da çocuk yeni denemeler yapmaz. Müzikle ilgilense hemen güzel bir parça çalması beklenir, başarabilir çünkü. Hemen çalamazsa çocuk hayal kırıklığı yaşar ve müziği bırakır. Yeteneği yok denir. Bir daha ki sefere yeni bir spor denemez. Yeni bir resim yapmaz.

Oysa yeteri kadar denese ve çalışsa bir çocuk her şeyi yapabilir.

Başarı odaklı çizgi filmlerin ve tutumların çocuklar üzerinde nasılda ters tepki yaptığını anlamak çokta zor değil. Bu yüzden çizgi film seçerken algı oluşturan değil, hayatın doğal akışını yakalamış çizgi filmleri tercih etmek gerekir.