Çocuğunuzun İştahını Arttırmanın Yolları

Bu Çocuk Yemek Yemiyor

Bütün ebeveynleri belli zamanlarda yada sürekli yaşadığı sorunlardan biridir. Çocuğunun yemek yememesi, kimi zaman çevredeki insanların bu çocuk zayıf, yedirmiyormusun, yaşıtlarına göre küçük, felancının çocuğu şöyle böyle diyerek ebeveynlerin çocuklarının yanlış beslenme alışkanlıklarına yönlenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle ebeveynler yesin de ne yerse yesin moduna girerler çocukları için zararlı olan kola cips gibi zararlı yiyecekleri tüketmesine göz yumarlar. Çocuğunuzun yemek yememesini az buluyorsanız uzmandan yardım alın. Bu şekilde çocuğunuzun daha sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlığı kazanmasını sağlayın. Ufak detaylarla çocuğunuzun iştahını arttırmanın yolları bulabilirsiniz.

Çocuğunuzun İştahını Arttırmanın Yolları

Beraber Sofraya Oturun

Eğer çocuğunuz oturabilir pozisyonda ise, hep beraber yemeğinizi yiyin, hep bir arada olmanızı, hep de çocuğunuz sizinde yediğinizi görerek, siz rol model alarak daha iyi yemek yemesini sağlamış olursunuz.

Çocuğunuz Kendi Yemesine Fırsat Verin

Çocuğunuz 9. aydan girmişse artık kendi yemesine fırsat vermeniz gerekir. Kendi yiyebilme başarısını ona hissettirin tabi ki dökecek ve kirletecek bunlar için önlemler almanız yeter. Kendi yememe hazzı çocuğunuza iştahlı yemesini sağlayacaktır.

Zararlı Gıdalardan Çocuğunuzu Uzak Tutun

Çocuğunuzun iştahı yoksa, aç kalmaması için ona zarar verecek gıdalar vermeyin. Örneğin hazır gıdalar, kola, cips, şekerli yiyecekler bu gibi ürünler, çocuğunuzun tatlı tatlara alışmasını sağlayacak ve yalancı tokluk sağlayacaktır.Çocuğunuzun iştahını kapatacaktır. Bu nedenle çocuk sağlıksız beslenmeye alışacaktır.

Ara Sıra Arkadaşlarıyla Yemek Yemesin Sağlayın 

Çocuklar birbirini görerek daha iyi yediğini görecekseniz, helede iştahlı bir çocuksa, çocuğunuz onu örnek alacaktır. Bu nedenle kimi zaman çocuğunuz için yemek partileri verin. Göreceksiniz çocuğunuzun iştahı açılacaktır.

Aşırı Tepki Göstermeyin

Çocuğunuz yemek istemediğinde aşırı tepki göstermeyin. Aşırı tepki gösterdiğinizde çocuk ilgi çektiğini düşünür ve ilgi çekmek için  yemek yemekten kaçınabilir.

Ödül ve Ceza

Çocuğunuzun yemek konusunda ceza ve ödül vermeyin, çocuğunuz yemek yemeği ona ait bir sorumluluk olduğunu bilincinde olmasını sağlayın. Bu sayede yanlış beslenme alışkanlıkları oluşmamış olursunuz. 

Yemek Yemekte Israrcı Olmayın

Çocuğunuz yemeğini yemiyor veya yarım bırakıyorsa çok ısrar etmeyin ve ara öğünlerde bir şey vermeyin. Kendi istediğinde bir şey vermeyin, ta ki yemek saat gelene kadar, çocuk bu şekilde zamanı gelene kadar yemek yemeyeceğini anlayacak ve yemeğini gerekli zamanlarda yiyecek her istediğinde yenmeyeceğini anlayacak ve öğünlerde atlattığı zaman göreceksiniz ki daha fazla iştahlı yemek yiyecek. Bu sayede düzenli beslenmeyi öğrenecektir.

Çocuğunuza Boğazında Takılacak Korkusunu Yansıtmayın

Çocuğunuza boğazına kalacak korkusunu yansıtırsanız, çocuğunuzda aslında yiyebileceği büyüklükteki besinleri yemez, kusmaya çalışır veya çiğnemez ve bu şekilde yemek yememe problemleriyle karşılaşırsınız.

Yemekten 1 Saat Önce Sıvı Alımını Azaltın

Çocuğunuzun mide hacmi küçük olduğunda sıvı alarak doldurmasına izin vermeyin. Bu nedenle yemekten bir saat sıvı alımını azaltın.