Çocuklarda Boy Kısalığı İçin Neler Yapılmalı

Boy Kısalığı Çocuğunuzun Kaderi Olmasın

Her ebeveyn çocuğun sağlık ve normal seviyede büyümesini ister ve zaman zaman bu konularda ebeveynlerin endişelenir. Aslında her şey anne karnında başlıyor. Bu nedenle annenin hamilelik döneminde düzenli ve gerekli besinleri alarak , çocuğunuzun 1-0 hayata başlamasını engelleyin.

Büyüme Eksikliği  Nedenleri

Çocuğunuzun belirli büyüme tablosunun altında ise bunun nedenleri mutlaka araştırılmalı. Maalesef 1200 çocuk ülkemizde büyüme hormon eksiliğiyle doğuyor.  48- 52 boy cm boy ve 3 – 3.600  kilo olması beklenmektedir. Özellikle de 2.5 kilonun alında doğan bebekler ilerde büyüme hormonu eksikliği ortaya çıkmaktadır. Büyüme hormonu eksik çocuklarda doğru orantılı olarak boy kısalığına meydana getirmektedir.

Boy Kısalığı Nasıl Tespit Edilir

Eğer, çocuğunuz 3 ve 3 yaş üzerinde ise senede 5 cm uzaması gerekli olup ebeveynlerin bunlara dikkat etmesi gerekli. Çocuğunuza aldığınız kıyafetler aynı kalıyorsa, uzun süre aynı bedende gömlek, pantolon, tişört giydiriyorsanız gerekli önlemleri çocuğunuz için alma zamanı gelmiştir.

Boy Kısalığını Etkileyen Faktörler

Büyümeyi etkileyen üç etken madde vardır. Bunlar genetik etki, hormonlar ve beslenme etkisidir.

Genetik Etkisi

Anne babadan geçen genler çocuğunuz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Hormon 

Büyüme hormonu başta olmak üzere, tiroid ve cinsel hormonlar büyümeyin sağlar. Büyüme hormonu özellikle uykuda salgılanır. Bu nedenle çocuğunuz mutlaka erken uyutmalı, uyku kalitesi, uyku düzeni ve yeterli sürede uyumasına çok önem gösterin.

Beslenme

Beslenme çocuğunuzu boyunun uzamasında çok önemli bir yere sahiptir. Çocuğunuz düzenli ve yeteri kadar protein, mineral ve vitamin alınması çocuğunuzun boyunun uzamasına sağlayacaktır. Yetersiz ve düzensiz beslenme çocuğunuzu boyunun kısa kalmasına neden olacaktır. Bu nedenle ebeveynler beslenmeye çok dikkat etmelidir.

Boy Uzamasına Sağlayacak Besinler

Süt

Muhteşem kalsiyum ve protein kaynağı olan süt, çocuğunuzu kemik gelişiminde çok önemli yere sahiptir. Büyüme çağında olan çocuklarınız için günde  2 su bardağı süt önerilmektedir.

Yumurta

Yumurtanın içerdiği protein ve kalsiyum sayesinde büyümeye olumlu etki sağlamaktadır. Büyüme çağında olan çocuklarınız için günde 1 adet  yumurta önerilmektedir.

Tavuk

Tavuğun göğüs kısmı yüksek protein içermekte, bu bile çocuğunuzu tek başına protein ihtiyacını karşılamaktadır. Takibi de organik tavuk

Yulaf Ezmesi

Çocuğunuzu büyümesi için mutlaka sofranızda yulaf ezmesine yer açın. Yulaf ezmesi protein, kalsiyum, fosfor içerdiğinden dolayı kemiklerin güçlenmesine ve kemiklerin gelişmesine olumlu etkisi vardır.

Yulafın içerdiği demir, çinko ve bakır ise çocuğunuzun bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar.

Ispanak

Alternatif sebze seçeneği olarak ıspanak iyi bir fikir, Ispanağın içerdiği kalsiyum çocuğunuzun büyümesine yardımcı olacaktır.

Muz

Büyümesini olumlu etkileyen meyvelerden muz, içerdiği vitaminler ve mineraller gelişiminde ve bağışıklık sistemine fayda sağlayacaktır.

Balık

Balığın içerdiği omega-3 sayesinde çocuğunuzun büyümesi ve zekasına çok iyi gelecek. Mutlaka çocuğunuza balık tüketmesini sağlayın.

Not :Çocuğunuzun Boy Uzamasında Dikkat Edilmesi Gerekenlerden biride, kız çocuklarının, erkek çocuklara göre daha önce ergenliğe girmesi kız çocuklarının boy uzama süresini daha kısıtlamaktadır.