Çocuklarda El Ayak Hastalığı ve Belirtileri

El ayak hastalığı özellikle, 5 yaş altı çocuklarda görülen sivilce benzeri benekleri sahip olan, iltihaplı bir hastalık türüdür. Sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de görülebilir. Okul çağındaki çocukların ağız içinde ve vücudun değişik yerlerinde ortaya çıkan bu hastalık, çocuklarda yeme zorluğuna, iştahsızlığa ve kilo kaybına neden olmaktadır.

El Ayak Hastalığının Belirtileri ;

Yüksek ateş, hastalık belirtileri kişilere göre değişiklik gösterse de çoğu hastada uzun süren ateş şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Vücutta su çiçeğine benzer kabartılar ve döküntüler, özellikle belirttiğimiz gibi ağız içinde aft şeklinde ortaya çıkan bu kabarcıklar ağrı veya acı vererek beslenmeyi olumsuz etkiler.

Halsizlik, hastalık evresinde ateşin vermiş olduğu halsizlik bitkinlik uyku hali oluşabilmektedir. İlerleyen aşamalarda ise, ishal ve kusma şeklinde ortaya çıkmaktadır. Özellikle hastalık dönemlerinde, sıvı alımına ve beslenmeye dikkat edilmelidir. Bulaşıcı bir hastalık olan el ayak hastalığı ilk haftada kardeşlere ve bulunulan ortamdakilere geçebilir.

Ayak tabanlarında kabarcık ve döküntüler, çocuklarda ayak altlarında içi su dolu kabarcıklar şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Deride kızarıklık, yine bu hastalığın kabarcıklanma öncesi veya sonrası deri üzerinde görülen kızarıklıklar gözlenebilir.

Vücuttaki döküntüler, sadece ağız ve ayakta değil vücudun her yerinde çıkabilmektedir. Özellikle belirtmek gerekirse, ağız içi el ve ayaklarda popo ve genital bölgelerde bu kabarcıklar çok sık görülür.

El Ayak Hastalığı Tedavisi;

Bu hastalığın herhangi bir tedavisi yoktur. Viral bir hastalık olduğu için zamanla geçmesi beklenir. Doktorlar tarafından, ateş düşürücü şurup, acıyı azaltıcı kremler ve ağrı kesiciler verilebilir. Bu ilaçları kullanmaya dikkat edilmeli, hastalık takip edilmelidir. Kendi kendine tamamen iyileşen bu hastalık takip edilmezse nadir durumlarda menenjit hastalığına çevirebilir. Hastalığın ortalama süresi 7 ile 10 arası olarak bilinmektedir. İlk 4 ile 5 günü ağrılı ve iştahsız bir dönemdir. Özellikle bu döneme aile içinde dikkat edilmelidir.

El Ayak Hastalığı Korunma Yöntemleri ;

Hastalığa yakalanmamak için el ve ayak temizliğine dikkat edilmeli, salgın durumlarında çocukları kreş, okul, park gibi kalabalık ortamlardan uzak tutmalı, hastalık belirtisi olan kişilerle yakın temasta bulunulmaması gerekmektedir. Bulunulması zorunlu ortamlarda ise girerken ve çıkarken eller iyice yıkanmalıdır.