Çocuklarda Kişilik Gelişimi ve Etkileyen Faktörler

Anne ve babaların en çok önemsediği konu çocuklarını iyi bir birey olarak yetiştirmektir. İyi ve kötü özellikleri ile barışık, mutlu, duygularını iyi ifade edebilen. Empati kurabilen ve etkin iletişim kurabilen özgüvenli bireylerin temeli de çocukluktan atılmaya başlanıyor. Çocuk gelişimi ile ilgili tüm literatürlerde bu konuda en önemli yol gösterici unsurun aile olduğu da vurgulanan bir gerçektir. Bu nedenle çocuklarda kişilik gelişimi için anne ve babanın çocuk için bir ayna olduğu ve bu nedenle iyi bir rol model olabilmekte gereklidir. 

İyi Bir Kişisel Gelişim İçin Neler Gereklidir?

Çocuklarda kişilik gelişimi, bir toplumun sağlıklı bireylerden oluşmasını sağlayan kişiliklerin oluşturulduğu en önemli süreçtir. Toplumsal sağlık ve huzur için sağlıklı bireylerin gerekli olması nedeniyle iyi yetişen bireylerin çocukluk çağlarındaki çocuklarda kişilik gelişimi önemsenmelidir.

İleride topluma yararlı veya zararlı bir birey olarak yaşama katılması.  0-7 yaş arasındaki eğitimiyle şekillenen çocuk için anne ve babanın yapması ve uygulaması gereken sorumluluklar söz konusudur.

Kendini ifade eden, kendini geliştirebilen, öğrenmeye açık, özgüvenli, sorumluluk ve disiplin sahibi. Sağlıklı iletişim kurabilen ve başarılı adımlar atabilen çocuklar yetiştirebilmek için en önemli görev anne ve babalara aittir.

Çocuklarda kişisel gelişim ve kişilik gelişimi başlangıcı hamilelik sürecindeki anne karnındaki evrelere kadar uzanan bir döneme dayanır. Hamilelik döneminde annenin bu süreçte stresten uzak ve huzurlu olması da önemlidir. 

Anne Ve Babanın Katkısı Nedir?

Çocuğunu iyi ve kaliteli bir insan olarak topluma kazandırmak isteyen anne ve babalar çocuk gelişimi için her zaman özverili olmalıdır.

Çocuk için rol model olan anne ve babalar ne yaparlarsa karşılığında çocuklarından onları göreceklerdir. Örneğin; sürekli tartışan ve kavga eden bir ailede büyüyen ve anne babasını bu şekilde görmeye alışan bir çocuktan sakin ve uyumlu bir birey olmasını bekleyemezsiniz. Yani çocukların tüm kötü alışkanlıklarının, yanlış davranışlarının ve farklı eğilimlerinin ilk nedeni anne babalardır.

Kişilik Gelişimi

Kişilik gelişimi için farklı evreler uzmanlar tarafından tanımlanırken bu sürecin en önemli dönemi ise 0-7 yaş arasıdır. Bu yaş aralığında çocuk gelişimi için en iyi yatırım dönemi söz konusu olurken beyin gelişimi tamamlanan ve öğrenme sürecine geçen çocuğun bu dönemleri oldukça değerlidir.

Bu dönemde kişilik gelişimi için çocuğun sevgi ve saygıyı bilmesi, öğrenmesi ve yaşadığı çevrede de görmesi gereklidir. Ona gösterilen duygu ve tutumlar ile bunları öğrenen çocuk sevgi aldığında sevgiyi vermeyi de bilecektir.  Ayrıca çocuğun mutlaka saygı görmesi ve onun fikirlerine saygı duyulduğunu bilmesi onun kişiliği için besleyicidir. Bir birey olduğunun kabul edilmesi ile özgüveni gelişecek olan çocuğa elbette ki anne ve babalar çeşitli tavsiyeler ile rehberlik etme sorumluluğundadır.

Özgüven Farkındalığı

Tavsiye verme ve diyalog kurma gibi süreçlerin devam ederek çocuk gelişimi için şekillenen şartlar da devamında anne ve baba için en önemli veridir. Anne ve babalar ne kadar çok özgüvenli bir çocuk yetiştirmeyi başardığı çocuğun okul çağında ortaya çıkan bir sınav gibidir. Özgüveni olan çocuk her yaşta farkındalığı artarken bir birey olduğunu kabul edecektir. 

Yaşama öfke duymayan bir kişilik sahibi olan özgüvenli ve düzgün kişilikli bireyler hem kendilerine hem de çevrelerine yardımlaşma, huzur ve sevgi gibi olumlu özellikler yansıtacaktır. Bu özelliklerin çocukluktan itibaren sağlanması ve desteklenmesi için de çocuğun ilgi duyduğu alanlardaki kurslara, etkinliklere ve çalışmalara katılarak kendini geliştirmesi ve keşfetmesi sağlanmalıdır.

Çocuk gelişimi için uzman pedagog ve psikologlardan da yardım almaktan, çekinmeyen anne ve babalar bu konuda doğru bir yol izlemeyi başardıklarında çocuklarının ilerideki başarılarıyla övünerek en güzel mükafatı alacaklardır.