Çocuklarda Zeka Gelişimi

Hepimiz çocuğumuzun için daha iyisini isteriz. Çocuğumuz daha zeki olsun. Her konuda başarılı olsun. Çocuğumuz doğmadan başlarız çalışmalara, daha erken yürüsün, daha erken konuşsun, biraz daha büyüyünce sınavdan iyi alsın, onu yapsın bunu yapsın diye çocuğumuzu yarış atı gibi oradan oraya sürükleriz. Aslında uzmanların çocuklarınızın zeka gelişimi için en önemli şeyin sevgi ve güven olduğunu daha sonra onla konuşmak, ilgilenmek, onunla oyun oynamak, şarkı söylemek, kendini ifade etmesini sağlamak, öz güveninin oluşmasını sağlamaktan geçtiğini biliyor muydunuz. Zeka gelişimi genetik ve çevresel olarak faktörler etkilemektedir. Genetik olarak, anne ve baba bu konuda çok büyük rol almaktadır. Yapılan araştırmalara göre, bebeklikte evlatlık verilen bir çocuğun zekası, üvey anne babasıyla karşılaştığında, çocuğun öz anne ve babanın zekasına daha yakın olduğu gözlenmiştir.

Zeka Gelişimini Etkileyen Faktörler

En Önemli Etken Genetik

Anne ve babanın sahip olduğu genetik, çocukların zeka gelişimi üzerinde en büyük etkiye sahip faktör olup, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 

Zeka Gelişimi Anne Karnındayken Başlar

Çocuk sahibi olacağınızı öğrendiğiniz andan itibaren sorumluluklarınız başlamaktadır. Anne karnındayken zeka gelişimi başlamaktadır. ilk 3 ay içinde beyin hücreleri oluşmaktadır. İlk nöron oluşumu, nöronların artması ve en önemlisi de nöronların arasında bağlantıların artması anne karnında başlar. Bu nedenle anne adayları hamilelik döneminde sağlıklı beslenmeli  tükettiği yiyecek ve içeceklere dikkat etmeli, kötü alışkanlıklarından uzak durmalı ve folik asit ve omega kesinlikle eksik olmamalıdır.Bu nedenler bebeğinizin zeka gelişimini etkilemektedir.

Anne Sütünün Etkisi

Anne sütünün faydaları saymakla bitmez, çocuğunuzun zeka gelişimi için mucizevi bir şeydir. Yapılan araştırmalara göre, anne sütü alan çocukların okul döneminde daha başarı olduğu tespit edilmiştir. Anne Sütünün Faydaları Emzirmenin Önemi yazımızdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Uyku

Çocuklarımızın bedensel gelişinin yanında beyinsel gelişimi içinde uyku her dönemde çok önemlidir. Bu nedenle çocuğunuzun daha sağlıklı bir uyku için ortamı ve uyku saatlerini iyi ayarlamak gerek.

Beslenme

Çocuklarımızın beslenme alışkanlığı zeka gelişimi için önemlidir. Süt, yumurta, yoğurt gibi ürünler düzenli tüketilmeli özellikle de balık en az haftada bir kez yenmelidir. Çocuklarımıza folik asit ve omega 3 yağ asitlerinde mahrum bırakmamalı çünkü beyin ve sinir gelişimi için önem arz etmektedir.