Çörek Otu Nedir? Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Nedir? Çörek Otunun Faydaları Nelerdir? Çörek Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?  Çörek Otunun Diğer İsimleri Nelerdir? Çörek Otu Nasıl Tüketilmeli, Çörek Otunun Zararları? bu hakkında aradığınız bilgiler yazımızda bulabilirsiniz.

Eski zamanlardan bu yana modern tıp ve doğal (alternatif ) kullanılmıştır. Çörek otunun geçmişi bakıldığında Eski Mısır, Yunan ve İslam tarihinde de çörek otunun şifa içerdiğine dair bilgiler bulunmaktadır. Sayısız faydası olan çörek otunu bu yazı okuduktan sonra daha sık kullanacaksınız. Her Derde Deva olan çörek otunun hakkında Peygamber efendimiz Hz. Muhammed  Sallallahü ve Selam bir Hadisi Şerifinde “Çörek otuna devam ediniz zira çörek otunda ölümden başka her derde dava vardır” diye buyurmuşlardır.

Çörek Otu Nedir?

Düğünçiceğigilerden olan, tohumları susam büyüklüğünde olan bir bitkidir. Güzel kokusu ile mutfaklarımızı şenlendirir ve hamur işlerimizin de ise görünümüne güzellik katar.

Çörek Otunun Diğer İsimleri

Siyah Susam, Kara Habbe,Siyah kimyon, Şevkerek, Kara Çörek, Nigella Sativa, Black Cumin gibi diğer isimleri bulunmaktadır.

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Her derde deva olan çörek otunun faydaları;

Kanser düşmanı olan çörek otu prostat, kalın bağırsak, göğüs, rahim ve pankreas kanserine iyileşme süresinde fayda sağlar.

Yapılan araştırmalara göre çörek otunun içerdiği vitamin ve mineraller beyin tümörünü engellediği kanıtlanmıştır. 

İdrar sökücü özelliğiyle safraya iyi gelir.

Kan şekerini düşürür ve dengede olmasına yardımcı olur. Bu sayede diyabet rahatsızlığına fayda sağlar.

Yapılan araştırmaya göre çörek otu özellikle de çocuklarda alerjiye iyi geldiği saptanmıştır. Alerjik astım, Bronşit astım, bahar nezlesi büyük oranda fayda sağlar.

İltihap giderici ve önleyici etkiye sahip olan çörek otu eklem iltihabına iyi gelir.

Öksürük ve solunum yolu hastalıklarına tedavi sürecinde etki eder.

Hücrelerin yenilenmesine sağlar ve kanı sulandırır.

Hazmı kolaylaştırır ve zayıflamaya yardımcı olur.

Stres, depresyon ve panik atak problemlerine yarar sağlar.

Virüs ve mikrolara karşı korur.

Romatizma ağrılarını azaltır.

Baş ağrılarını ve adet sancılarını hafifletir.

Yüksek tansiyonu düşürür.

Çörek Otu Nasıl Tüketilmeli

Çörek otunu öğütülmüş değilde öğütülmemiş tüketilmelidir. Öğütülme sırasında çörek otunun yağı uçar bu nedenle öğütülmemiş tüketilmesi tavsiye edilir.

Çörek Otunun Zararları?

Ağızdan ve yeteri miktarda tüketildiğinde güvenli ve zarar verici değildir. Ama uzun süreli kullanımlarda ve gereğinden fazla tüketildiğinde zarar verebilir. Yan etkisi olarak alerjik kaşıntı olabilir.