Dalak Büyümesi (Splenomegali) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Büyümesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?  Tedavisi Nelerdir? bu konu hakkında öğrenmek istediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Dalak Büyümesi  ( Splenomegali ) 

Sol göğüs kafesimizin hemen altında bulunan bir organ olan dalak ömrünü tamamlamış olan kırmızı kan hücrelerini temizleyerek bu hücrelerde bulunan demir ve mineralleri tekrardan kana gönderilmesine yardımcı olur. Alyuvar ( eritrosit ), akyuvar yıkımı ve üretiminden sorumlu organdır.

Ayrıca dalak, karaciğere yardımcı bir organ olarak bilinmektedir. Tıp dilinde splenomegali ismini verdiğimiz dalak büyümesi ise genel olarak vücuttaki bir başka hastalığın olması sebebi ile ortaya çıkmaktadır.

Dalak Büyümesi Belirtileri

dalak büyümesi tedavisi

Hemen hemen her rahatsızlıkta olabildiği gibi dalak büyümesinde de bazı zamanlar belirti görülmemektedir. Bunun yanında sol üst karın bölgesinden başlayıp sol omuz bölgesine doğru yayılan bir ağrı ile ilk belirtilerini vermeye başlar.

Aç veya tok olmak fark etmeksizin midede sürekli bir şişkinlik hissi olmaktadır. Kansızlık, yorgunluk, kilo kaybı, titreme ile birlikte terleme, ateş, lenf bezlerinin şişmesi, göğüs ağrısı, nefes darlığı ile birlikte gelen öksürme dalak büyümesinin diğer belirtilerindendir.

Dalak Büyümesi Nedenleri

En sık şekilde dalak büyümesine neden olan etmenler şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Karaciğer hastalıkları olarak bilinen Hepatit B ve C, siroz, karaciğer yağlanması.
 • Kan kanserleri ( Lenfoma, miyolefibrozis, lösemi.
 • Enfeksiyonlar ( Sıtma, AIDS, mikrobakteri, bakteriyel endokardit )
 • Kalp yetmezliği, dalak trombozu, damar tıkanıklığı.
 • Kan hücrelerindeki bozukluk ( Anemi, talasemi )
 • Dalak tümörleri

Dalak Büyümesi Tanısı Nasıl Konulur?

Dalak büyümesi ( Splenomegali ) uzman tarafından elle yapılan rutin kontrollerle anlaşılabileceği gibi bazı durumlarda ultrason yardımı ile fark edilebilir.

Dalak oldukça büyük bir seviyeye ulaşmışsa sol üst karın bölgesinde dolgunluk hissi yarattığı gibi bu durum nefes darlığına yol açabilmektedir.

Doktor muayenesi ile kesin bir tanının konulabilmesi için dalağın detaylı incelenmesi patolojik açıdan değerlendirmeden geçmesi gerekmektedir.

Dalak büyürken bazı organları da yaralaya bildiği için uzmanlar bu konuda çok titiz davranmaktadır. Dalağın o anki fonksiyonlarını ölçmek adına bir takım testler uygulanmaktadır.

Dalağın fonksiyonlarını ve anatomik değerlendirmelerin yapılabilmesi için kullanılan testler aşağıdaki gibidir.

Testler

 • Kemik iliği biyopsisi
 • Tam Kan Sayımı
 • Ultrason
 • BT
 • MR
 • Eritrosit Ömrü
 • Anjiyografi
 • Direkt Grafi
 • Splenoportografi

Dalak Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer aktif bir yaşantınız varsa veya spor yapan bir kişiyseniz bir süre bu aktifliği bırakmanız gerekmektedir. Bunun yanında sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınız varsa mutlaka kesmeniz ve daha sağlıklı gıdalara yönelmeniz gerekmektedir.

Başvurduğunuz uzman hekim bir takım incelemelerden sonra tedavi planı oluşturacak ne yapması gerektiğine karar verecektir. Dalak çok büyümüşse eğer cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahele ile büyüyen dalak alınabildiği gibi bazı ilaç tedavileri ile dalak normal boyutuna döndüyse eğer alınmasına gerek duyulmamaktadır.

İlaç tedavileri ile normal boyutuna dönen dalak bazı zamanlarda aşırı büyüdüğünden yırtıla bilmekte ve küçülse bile alınması gerekebilmektedir. Tabi uzmanlar cerrahi müdahale ile dalağın alınmasına sıcak bakmamaktadır. Bu uzmanlar için en son çaredir.

Dalak alındığı taktirde kişi dışarıdan gelecek olan tehlikelere karşı mücadelede savunmasız kalacak ve çok fazla enfeksiyon geçirecektir.

Dalak Büyümesi Tedavi Edilmez ise Ne Olur?

dalak büyümesi belirtileri

Dalak büyümesi tedavi edilmediği taktirde vücut her türlü enfeksiyona maruz kalabilir. Ciddi derecede kansızlık ortaya çıkabileceği gibi vücut direnci düşecek ve iş yapmakta hatta yürümekte bile zorlanabilir hale gelebilirsiniz.

Vücutta iltihaplı hastalıklar oluşmaya başlayacaktır. Tedavi edilmeyen dalak büyümesi diğer ciddi hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir. Belirtiler her zaman sizi rahatsız etmez bu sebeple bu rahatsızlığı lütfen hafife almayınız.

Bu sebeple en ufak bir belirti hissettiğinizde en yakın bir sağlık kuruluşundan yardım almalısınız.