Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Çözüm Yolları Nelerdir?

İnsanoğlunun mutlaka başına gelen ağrılardan biri de diş ağrısı olup, insanın yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Helede diş ağrıları gece daha çok artış gösterip,  dayanılmaz bir hal alır. Bu ağrıyla karşılaşanlar kendini hemen bir diş doktoruna atmak isterler.  Bazende doktora gidilemediği durumlarda veya diş ağrısını ilk olarak evde atlatmak isteyenler olabilir. Bu kişiler diş ağrısına ne iyi gelir? araştırmasına girer. Evde doğal yöntemlerle diş durumuna göre diş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. 

Bazı yöntemlerle diş ağrınızı geçirmeye çalışsanız da mutlaka bir diş doktoruna muayene olmaya gitmeniz gerekir. Dişinizin daha fazla zarar görmeden erken müdahale önemli geç kalırsanız eğer diş kaybına yol açabilir.

Ülkemizin genel olarak diş sağlığımıza gereken önemi maalesef vermemekteyiz.  Diş sağlığımız her yaştan kişinin dikkat etmesi gereken bir konudur. Diş sağlığımıza gerekli bakım yapılmadığında, yanlış beslenme, sigara ve alkol kullanılması diş sağlığımızı etkileyerek hayat kalitesini düşürmektedir.

Sağlıksız dişler sadece diş ve ağız sağlığımızı değil bütün organlarımızı olumsuz etkilemektedir. Diş ve diş etlerinde oluşan sağlık sorunları sonucunda enfeksiyonlar oluşmakta olup, bu enfeksiyonlar böbrek, kalp ve damarlarımıza zarar sağlamaktadır. Bu nedenle diş ağrınız oluşmasa bile dişlerinizde hissetmiş olduğunuz ufak bir terslikten doktora başvurulmalıdır.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısının bir çok sebebi olabilir. Bunların bazıları şunlardır. Diş çürümesi, diş iltihaplanması, diş dolgusunun düşmesi, yirmilik diş çıkması gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Yemeklerden sonra mutlaka dişlerimizi fırçalayalım. Yemek artıkları veya içtiğimiz içecekler ağzımızda asit oluşturur ve ağız sağlığımızı bozar.

Diş Ağrısında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş ağrısıyla beraber apse şişme oluşuyorsa mutlaka uzman bir diş doktoruna başvurun.

Dişlerinizde ağrının yanında soğuğa karşı duyarlılığınız varsa ve dişlerinizi fırçaladığınız da kanama oluyorsa doktora başvurun.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısına kesin çözümü size doktor sunmaktadır. Eğer doktora gidemeyecek durumda iseniz diş ağrısına iyi gelecek ağrı kesiciler kullanabilirsiniz ama doğru olanı doktorun tavsiye ettiği ağrı kesiciyi kullanmaktır. Dişinizde  iltihaplanma gibi bir durum varsa doktora danışılmadan antibiyotik kullanılmalıdır. Doktora gidemediğiniz durumlarda ise diş ağrısına evde doğal çözümler dişin durumuna göre diş ağrısını geçirebilir veya hafifletebilirsiniz.

Dişleri Fırçalamak

Diş ağrısını gidermek için ilk başvuracağınız çözüm yollarından biri dişlerinizi fırçalamak olmalıdır. Dişleri fırçalama işlemi, çürük dişe  sıkışmış besinlerin uzaklaştırılarak ağrıyı azaltabilirsiniz . Bu temizleme işlemini birde diş ipi kullanabilirsiniz.

Tuzlu Su İle Gargara

Tuzlu su ile yapacağınız gargara dişlerde oluşan bakterilerin temizlenmesini sağlayacaktır. Bunun için yarım çay bardağı suya, bir çay kaşığı tuz katın ve karıştırın. Bu şekilde hazırlayabilir ve güzelce ağzınızı gargara yapabilirsiniz. Kolay ve pratik olan bu yöntemi mutlaka deneyin. Bu şekilde dişleriniz kısmen uyuşacak, şişlik varsa eğer azaltacak ve ağzınız dezenfekte olmuş olacaktır. Bu işlemi sirke ile de yapabilirsiniz. 

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Sorusun Cevaplarında Biride Karanfil

Karanfil yağı veya kuru karanfil diş ağrınız için kullanabilirsiniz. Çok uzun yıllardan beri bilen bir gerçek karanfil enfeksiyon sorunlarında olumlu etki sağlamaktadır. Karanfil yağı Eugenol olarak isimlendirilen kuvvetli bir maddesi içermekte olup, antiseptik ve anestezik özelliği de bulunmaktadır. Bu madde de dişlerimizi fırçaladığımız macunlar da da mevcuttur.

Kuru karanfil ise,ağrıyan bölgenin üstüne koyarak o bölgenin uyuşmasını sağlayarak  ağrının azalmasını sağlayabilirsiniz. Birde kuru karanfil anti bakteriyel özelliğe sahip olduğundan dolayı bakterilere de etki etmektedir.diş ağrısına ne iyi gelir

Yüksek Yastık Kullanın 

Diş ağrısı özellikle geceleri daha çok sever. Gece diş ağrısının artması  ve uzun süresinin sebebi ise yatar pozisyonda kan basıncı başa vurması çene bölgesinde ağrı oluşur bu nedenle yüksek yastık kullanmanızı tavsiye ederiz.

 Buz ve Sıcak Uygulama

Diş ağrısına buz uygulama çözüm seçeneklerinden biridir. Buz uygulamasını kesinlikle direk temas ettirmeyin. Buz bez veya havlu yardımı ile sarıp, ağrıyan dişin olduğu yanağa uygulanır.

Sıcak uygulamada soğuk uygulama gibi diş ağrısına çözüm olabilir. Sıcak su ile ağzı gargara ve çalkalamak ağrıyı hafifletebilir.

diş ağrısına ne iyi gelir

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Sarımsak

Diş ağrısının çözüm yollarından biri olan sarımsaktır. Sarımsağı ezin ve ağrıyan dişin üzerinde koyun ve bekletin. Bir süre sonra sarımsak diş ağrısını alacak ve diş ağrısına neden olan bakterileri öldürecektir.

diş ağrısına ne iyi gelir

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Limon, nane, vanilya 

Bu bitkileri özlerini pamuk yardımı ile ağrıyan dişin üzerine tampon yapabilir veya sürebilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yaprağı diş ağrısında başvurabileceğiniz çözüm yollarından biridir. Çay ağacı yaprağının iki yöntemle uygulayabilirsiniz. Bunlardan ilki pamuğa iki damla çay ağacı yağı damlayarak ağrıya bölgeye koyabilirsiniz veya ılık suya konarak ağzınızı güzelce çalkalayıp gargara yapabilirsiniz.

Karbonat

Pamuğa karbonat dökerek ağrıyan dişin üstüne koyabilir veya ılık suya karbonat ekleyerek ağzınızı güzelce gargara yapabilirsiniz.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Çörek Otu

Mucizevi etkiye sahip olan çörek otu bağışıklık sistemini güçlendirir ve ağrıya sebebi ortadan kaldırmaya çalışır.

Buğday Cimi Suyu

Diş ve Diş eti enfeksiyonlarına iyi gelen buğday cimi suyunun antibiyotik etkisine sahiptir. Bu nedenle diş ağrısı için çözüm yollarından biridir.