Diş Beyazlatma Nedir? Dişler Nasıl Beyazlatılır

Diş beyazlatma, dişler neden sararır, diş beyazlatma yöntemleri, kimler yaptırabilir, güvenli midir? yan etkileri zararları nelerdir, kalemi, jeli, tozu hakkında detaylı bilgiler

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, hidrojen peroksit maddesi ile dişlerin rengini açma işlemine denilmektedir. Oksijen ile dişlerin renginin açılması için yapılmaktadır. Sigaradan ya da çay, kahve gibi malzemelerden dişleri renk değiştirmiş kişilerin kullandığı bir yöntemdir. Diş renginin beyazlığını koruması amacıyla düzenli olarak yaptırılmasında yarar vardır.

Dişler Neden Sararır?

  • Yoğun olarak çay ve kahve tüketimi dişlerin sararmasına yol açmaktadır.
  • Sigara kullanımı dişleri kısa sürede sarartıp, rengini de siyaha doğru koyulaştırmaktadır.
  • Geçirilen ağız rahatsızlıklarından ötürü diş minelerinin renginde sararma meydana gelebilmektedir.
  • Düzenli ağız bakımı yapılmadığı zaman ve düzenli diş fırçalama alışkanlığı olmasığı zaman diş sararması meydana gelmektedir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri, kişilerin kozmetik alanda kendilerine de uygulayabildikleri yöntemler ve diş hekimi tarafından hastanede ya da muayenehanede yapılan yöntemler olarak iki çeşit yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kişilerin kendi kullanmış olduğu yöntemlerde diş beyazlatma kalemi, jeli ve tozu gibi teknikler kullanılmaktadır. Bu yöntemler tamamen zararsız ve uygulanabilirliği yüksek olan tekniklerdir. Kişi kendine kolaylıkla uygulayabilir. Bunun dışında diş hekimin hidrojen maddesinin türevleri ile uygulamış olduğu teknikler de bulunmaktadır.

Farkı dişlerin tekrar sararma durumlarında geçe süredir. Diş hekimi tarafından yapılan uygulamalarda daha uzun süre kullanılabilirlik durumu oluşmaktadır.

Kimler Yaptırabilir

Diş beyazlatma işlemi 16 yaşından büyük olan ve sağlıklı bir ağız yapısına sahip olan her kişiye uygulanabilmektedir. bu beyazlatma işlemi uygulanması için dişlerin sarı ya da kahverengi gibi kirli bir görünüme sahip olması ama yapı bakımından da son derece sağlıklı olması büyük önem taşımaktadır.

Bu işlem sağlık alanından çok kozmetik alanını ilgilendiren bir durumdur. Fakat ağız sağlığının olduğu kişilere yapıldığı için bu konu ile ilgili kimlere yaptırılabilir kararını diş hekiminin vermesi daha doğru bir karardır.

Diş Beyazlatma Güvenli midir?

Bu yöntemleri hem hekim tarafından hem de kişinin kalem, jel veya toz gibi maddeler kullanarak beyazlatması son derece güvenilir ve süreklilik arz eden bir işlemdir.

Yan Etkileri Zararları Nelerdir

Bu yöntemlerinin yan etkileri bulunmamaktadır. Diş minesinin bir kere beyazlatılma işlemi yapılmasının ardından, beyazlatma işlemi birkaç yıl sonra tekrarlama isteyebilmektedir. Bu da bir yan etki olarak görülebilir. Bunun dışında hiçbir yan etkisi ve zararı yoktur.

Diş Beyazlatma Kalemi

Hidrojen peroksit maddesi içeren ve ev ortamında dişlerin kolayca beyazlatılmasına yardımcı olmak amacı ile kalem formuna sokulmuş bir maddedir. Uzun süre diş fırçası gibi kullanıldığı zaman dişlerdeki lekelerin yok olmasına yardımcı olmaktadır.

Dişlerin beyazlatılması için kullanılan bu kalemlerin fiyatları için lütfen tıklayınız.

Diş Beyazlatma Jeli

Bu jeller, ev ortamında da hastane ortamında diş beyazlatılması için kullanılan pratik ve taşınması kolay maddelerdir. 3 – 4 doz jel kullanımı sonrasında bembeyaz dişlere kavuşulmaktadır.

Diş Beyazlatma Tozu

Diş pastası gibi toz formda bulunan ve birkaç uygulamadan sonra dişlerin beyazlamasına yardımcı olacak bir maddedir. ev ortamında kullanılması için tasarlanmış olan son derce güvenilir kullanıma sahip olduğu için ağız bakımında sıklıkla kullanılmaktadır.

Sağlıklı Dişler İçin Doğal Yöntemler

Sağlık bir diş ve diş etlerinizin olmasını istiyorsanız daha önce bu konu ile alakalı yazmış olduğumuz Sağlıklı Dişler İçin Doğal Yöntemler yazımızı okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.