Diş Çürümesine Neden Olan Yiyecekler Nelerdir?

Diş Çürümesine Neden Olan Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir? bu yazımızda dişlerimizin çürümesini neden olan hızlandıran yiyecekleri ve içecekleri sizin için derledik.

Sağlıklı ve Daha Beyaz Dişleri Kim İstemez

Her birey dişlerinin sağlıklı ve beyaz görünmesini ister. Sosyal yaşamda dişlerin görünümü insanlar üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kimi insan dişlerinin görünmemesi için gülümsemek bile istemez.

Her yaşta herkesin diş sağlığına dikkat etmeli ve gerekli bakım ve temizliği yapmalıdır. Diş sağlığına gerekli özen ve hassasiyet gösterilmediğinde, yanlış beslenme alışkanlıkları, sigara, tütün ve alkol gibi ürünlerin kullanılması sonucunda  diş sağlığımızı etkileyerek hayat kalitesini düşürmektedir. Sağlıksız dişler sadece ağız sağlığımızı değil bütün organlarımızı olumsuz etkilemektedir.

Bütün vücudumuzu etkileyen diş çürümesinin önüne geçmek için gerekli bakım ve önemler alınmalı. Diş çürümesine karşı yediğimiz  yiyecek ve içecekler dikkat etmeliyiz. Sizin için dikkat etmeniz gereken yiyecek ve içecekleri sıraladık.

Diş Çürümesine Neden Olan Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Meyveler

İnsan sağlığı için önemli bir yere sahip olan meyveleri tüketirken gerekli miktarda ve düzeyde tüketilmelidir. Asidik ve şekeri içeren meyveler dikkat edilmelidir. Greyfurt, portakal, kivi gibi meyveler asidik içerikli meyvelerdir. Üzüm, Karpuz, Kavun gibi ürünler ise şekeri içerikli meyvelerdir. Bu meyve türleri dişlerimizde kaldığı daha dişlerde çürümesine neden olur. Bu tür meyvelerin ardından diş bakımı yapılmalı ortam müsait değilse en azından suyla ağız çalkalanmalıdır.

Diş Çürümesine Neden Olan Yiyecekler Biride Beyaz Ekmek

Ağız içimizde mevcut olan tükürükte amiloz emilimi karbonhidratları şekere çevirme özelliğine sahiptir. Eğer ağzınızda bakteriler varsa, şekeri yemesi ve ortaya asidin ortaya çıkması sonucunda diş çürümesine yol açar. Ağzınızda bakteri ve plak oluşumu yoksa eğer bu sorunla karşı karşı kalmazsınız.

Meyve Suları

Ph değeri 7’den düşük olan ürünler dişlerimi zarar vererek çürümesine yol açar. Meyve suların Ph değeri ise 2,5 olarak saptanmıştır.

Diş Çürümesine Neden Olan Yiyecekler Biride Kola

Maalesef tüketimi fazla olan sadece diş sağlığımız yani sıra bir çok sağlık problemine neden olan kola içeriğinde şeker, fosforik asit. sitrik asit içermekte bir çok sağlık sorunlarına neden olan zararlı ve tehlikeli bir yiyecektir.

Diş Çürümesine Neden Olan Yiyecekler  Arasında Limon

Ph değeri 2 olduğu ve asidik olması nedeniyle dişlerimize zararlıdır.

Enerji İçecekleri

Sadece diş sağlığımız değil, bir çok yönden olumsuz etkisi olan enerji içecekleri şeker ve sitrik asit içermektedir.

Diş Çürümesine Neden Olan Yiyecekler  Arasında Lokum, Pişmaniye, jeli bon

Bu gibi ürünler diğer ürünlere göre daha fazla şeker içermekte ve ayrıca sitrik asit içermektedir. Bu gibi ürünlere dikkat.

Sigara

Başlı başına bir zarar deposu olan sigara insan mekanizmasını bozmaktadır. Sigara ağza alınarak ilk  başta ağız sağlığını bozmaya başlar. Diş ve diş etlerini olumsuz etkiler ve ağız kokusu oluşmasına neden olur.

Alkol

Alkol ağız kuruluğuna sebep olması nedeni ile ağız sağlığımızı etkisiz hale getirir. Bu nedenle diş sağlığımız için alkol kullanımı zararlıdır.