Dış Gebelik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Dış Gebelik Nedir?  Belirtileri Nelerdir? Nasıl Oluşur? Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nelerdir? Bu konu hakkında bilgiler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dış gebelik döllenmiş olan yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken, rahim dışı herhangi bir yere yerleşmesine denilmektedir. Bu gebeliklerin yüzde 99 olarak ifade edilen büyük bir çoğunluğu rahim tüplerine yerleşir. Bunun dışında karın duvarına, yumurtalıklara hatta karının iç boşluğuna yerleşebilen ve burada oluşan bu tür gebelikler de bulunmaktadır. Daha önce tüp cerrahisi geçirmiş olan hastalar, daha önce bu tür gebelik geçiren hastalar, tüplerde ve rahimde enfeksiyon yaşamış hastalar bu tür gebelik geçirme açısından risk altındadırlar.

Tanısı konulmadan önce doktor ultrason ile muayene yapar. HCG düzeyinin rahim içindeki oluşumlarını inceler. Karın içerisinde sıvı varsa, kesenin belirli bir kısmı görünmüyorsa, BETA HCG düzeyi iki günde bir iki kat üzerine çıkmıyorsa bu tanısı konur.

Dış Gebelik Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Adet zamanında ve adet dışında oluşan kanamaların yaşanması ile birlikte gebelik testinin pozitif çıkması durumu dış gebeliğe işarettir.

Adet kanaması yoksa ve gebelik testi pozitif çıkmasına rağmen ultrasonda gebelik kesesi görülmüyorsa bu dış gebeliğe işarettir.

Tansiyon düşüklüğü yaşanması.

Şiddetli karın ağrıları oluşması.

Sık ve sürekli bayılmaların meydana gelmesi.

İç kanamaya bağlı bulgular yaşanması.

Risk Faktörleri

Dış gebeliğin en büyük tehlikesi tüplere yerleşmesidir. Tüp dokusu zayıf bir doku olmasından dolayı, rahim kadar kuvvetli değildir. Bununla beraber, dış gebelik de büyüdükçe tüplerin patlayıp iç kanama geçirme riski büyüktür. Bu iç kanamalar hayati tehlikeye yol açabilir. Bu nedenle dış gebeliklere erken tanı konulabilmesi oldukça önemlidir. Erken tanı konulmadığında annenin kaybı kaçınılmaz olmaktadır.

Dış Gebelik Nasıl Oluşur?

Dış gebeliklerde yumurtanın döllenmesinin ardından, rahim içine değil de rahim kenarında ya da tüplerde herhangi bir yere yerleşmesi sonucunda oluşmaktadır. ultrason muayenesi sırasında olması gereken yerde kese tespit edilmemesi ile fark edilir.

Dış Gebeliğin Nedenleri

Rahime ve tüpe bağlı birtakım geçirilmiş enfeksiyonlar

Apandist ameliyatı gibi rahim dışında geçirilen ameliyatlar

Kişi sadece progestron içeren doğum kontrolü ilaçları kullanıyorsa bu tür gebelik yaşaması yüksektir

Dış Gebeliğin Tedavisi

Dış gebeliğin üç tip tedavisi bulunmaktadır. Bunlardan ilki “bekle – gör” tedavisidir. Burada beta hcg düzeyleri düşük olan hastanın dış gebelik riski bulunmuyorsa ne olduğunu anlamak için bir süre beklenilir. İki günde bir belirli aralıklarla test sonuçlarına bakılır. İkinci ise tedavisi ilaç tedavisidir. Metotreksat ile birlikte, tüp üzerine yerleşmiş ve henüz patlamamış olan gebeliği tedavi etme şeklindedir. Üçüncü tedavi seçeneği ise, ameliyattır. Eğer tüpte, bu tür gebelik olduğundan fazla büyüdüyse ya da karın içerisinde iç kanama meydana geldiyse hastaların karın içine kamera ile girilerek, tüpe ulaşılır. Tüpün içerisinden dış gebelik alınır. Ciddi bir patlama durumu söz konusuysa, tüp onarılamayacak derece hasarlıysa tüpün kendisi de alınmaktadır.