Disleksi Nedir? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Ögrenme Güçlüğü – Disleksi

‘İlkokul 1. sınıfın ortalarına doğru bir şeylerin ters gittiğini fark etmiştik. Çok geçmeden sınıf ve rehber öğretGenleri ardından psikologların testleri sonucunda disleksi ile tanıştık.

Önce inanmıyorsun sonra kabullenmiyorsun ya da aşırı tepkiler veriyorsun ama zamanla onun sen olmadığını, başka mucizeler yeşertiyor olduğunu fark edip sakinleşiyorsun . Evet, herkesinki gibi akıcı okuyan, inci gibi yazan, her söylenilen kelimeyi anında kapan ve hafızasında tutan bir çocuğunuz olmayacak. Evet, sınıf çıkışı velilerin çocuk karşılaştırmalı sohbetlerinde yıldız olamayacaksınız ya da yüksek puanlarla göğsünüz kabarmayacak. Ama zamanla durumu kabulleneceksiniz sonra size kalıplar ile öğretilmiş olanın dışına çıkınca çocuğunuzdaki özü görmeye başlayıp onun keşfinde harika bir yolculuğa çıkacaksınız.’

Disleksi Bir Hastalık Değildir. Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Disleksi toplumun %15’inde görülmektedir. Disleksi- okuma zorluğu, disgrafi-Yazma zorluğu, diskalkuli-aritmetik zorluk ve dispraksi hareket ve koordinasyonda zorlanma olarak çeşitlendiriyor. Dislektik öğrenciler özellikle okuma, yazma, aritmetik işlemler de zorluk, zamanı yönetme, sosyal beceriler, kendine ve çevresine güven duymak konusunda zorluk yaşamaktadırlar. Bu zorluklar özel öğrenme güçlüğü olarak tanımlanmaktadır. Dışarıdan yaramaz, hayalci ya da tembel olarak etiketlendirilmektedirler. Çoğu okul dışında disleksiden etkilenmemekte fakat okulda birçok alanda geride kalabilmektedirler. Bu kıstas disleksiyi diğer nörolojik kökenli rahatsızlıklardan ayırmaktadır. Okulda bu konuda uzman rehberlik bölümünün ve öğretmenlerinin olması bu çocukları rahatlatmaktadır.

Görünmez Engeller

Amerikalı uzmanlar disleksiyi anlatırken, okul hayatını, engelli yarışına benzetmektedirler. Bir öğrenci nerede duracağını nerede hızını ayarlayacağını nerede o engelden atlaması gerektiğini bilir çünkü o engel onun için görünürdür. Fakat dislektik bir çocuk için bu engeller görünmez. Engelin nerede karşısına çıkacağını bilemediği için tedirgindir her an karşısına bir engel çıkabilir ya da çıkmayabilir. Bu görememe durumuna ek olarak bir de dislektik çocuklarda kısa süreli hafıza problemi yaşanmaktadır. Bu da Türkçe derslerinin yanında özellikle yabancı dil öğreniminde inanılmaz zorluklara sebebiyet vermektedir. 20 kişilik bir sınıfta en az 2 çocuğun dislektik olduğu düşünülürse bu konuda öğretmenlere ve uzmanlara ciddi görevler düşmektedir.

Okuduğunu Analiz Etmek ile Okuyamamak Farklı Şeylerdir

Ayrıca araştırmalar göstermiştir ki, bir çocuğun bir cümleyi anlaşılır ve normal hızlarda okuyabilir olması onun okuduğunu anladığı anlamına gelmemektedir. Birçok araştırma göstermişti ki okuduğunu anlamak ile okuyabilmek aynı anlama gelmemektedir. Birçok dislektik çocukta okuduğunu anlamlandırma konusunda bir eksiklik bulunmamaktadır fakat kelime okurken sıkıntı yaşamaktadırlar.

Disleksi Tedavisi 

Bu özel çocuklara özel sınavlar hazırlanmalı gerekirse okuduğunu anlama kısımları için öğretmenlerden parçayı okuyup öğrenciden analiz etmeleri istenmeli ayrıca mutlaka ek süreler verilmelidir. Yabancı dil eğitimlerinde kısa süreli hafıza problemleri dikkate alarak yeni öğrenilen kelimeleri görselle birleştirilmesi ve bol tekrarların sağlanması gerekmektedir. Her çocuğa kendi potansiyelini yaşama şansı ve özgürlüğü verilmelidir.

disleksi nedir