Doğal Oda Kokusu Nasıl Yapılır

Bulunduğunuz Ortamı Mis Gibi Kokular Sarsın.

Eviniz, iş yeriniz almak isteğinizin kokuyu kendiniz pratik ve doğal bir şekilde yapabilirsiniz. Evlerimizde oluşan yemek kokuları veya herhangi bir nedenden dolayı istemediğimiz kötü kokuları bastırmak isteriz. Bunu yaparken satın aldığımız oda spreyleri ve oda kokuları yardımımıza koşuyor. Ama maalesef oda spreyleri ve oda kokuları sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Özellikle solunum yolları rahatsızlıklarına sebep olmak, hem sağlığımıza, hemde cebimizdeki paradan alıp götüren oda kokularını kendimiz doğal yöntemlerle yapabilir. Doğal Oda Kokusu Nasıl Yapılır gelin birlikte inceleyelim. Burada yazacağımız oda kokularından size en uygunu hangisi seçin bakalım. Hadi bulunduğumuz ortamı mis gibi kokular sarsın.

Pratik Yapabileceğiniz Oda Kokuları

Portakal kabuğu ve Tarcın

Güzel kokulardan biridir portakal eski çocukluğumuzda portakal kabuklarını sobanın üstüne koyardık. Ne güzel bir koku yayardı.

Malzemeler: portakal kabuğu, 1 yemek kaşığı toz tarçın ve biraz su bu kaşımı bir tencereye koyun ve güzelce karıştın ve ocağın altını yakın kaynamaya bırakın. Kaynama başlayınca ocağın ateşini kısın 3-5 dakika daha kaynatın Daha sonra soğumaya bırakın. Soğuyan karışı sprey şişesine koyun. Bu kokuyu istediğiniz ortamda kullanın.

Çam, Defne ve Muskat

Bu koku çam kokusunu sevenlere gelsin. Evinizde doğanın verdiği esintiyi hissetmek istiyorsanız işte bu koku size göre

Malzemeler: 3 çam dalı, 2 defne yaprağı ve Muskat bir tencerenin içine alın ve kaynatın. Kaynama noktasına gelen karışımı kısık ayarda 10 dakika daha kaynatın. Hazırladığınız karışımı soğuması için güzel kokmasını istediğiniz yerlerde soğudun. Soğuduktan sonra buzdolabında saklayabilirsiniz ve tekrar ısıtıp güzel kokmasını istediğiniz yerde soğutabilirsiniz.Bu şekilde kokusunu kaybedene kadar kullanabilirsiniz.

Portakal, Anason ve Yeni Bahar

Bir tencereye portakalları dilimleyin. yeni bahar, anason ve son olarakta karanfil ekleyin ve kaynatın. Kaynattığınız bu karışımı bir kavanoza koyun ve kokmasını istediğiniz yere yerleştirin.

Lavanta Yağı,Elma Sirkesi ve Sodyum Bikarbonat

Herkese hitap eden kokularda bir olan lavanta kokusu yapımı da çok kolay bu oda kokusunu mutlaka deneyin.

Malzemeler: 1 yemek kaşığı lavanta yağı,2 yemek kaşığı sodyum bikarbonat ve elma sirkesini sadece güzel karıştırın ve spreyli şişeye koyun ve istediğiniz ortamı misler gibi kokmasını sağlayın.

Portakal ve Limon 

Basit yöntemlerden biride portakal ve limonun içlerini içice temizleyin. Temizlediğiniz portakal ve limon kabuklarına deniz tuzu, nane ve karanfil koyun eviniz misler gibi koksun.