Doğumdan Sonra Ne Zaman Adet Olunur

Doğumdan Sonra Ne Zaman Regl Görülür

Artık bir annesiniz doğum yaptınız, doğum sonrası kanamaları bitti ve aradan normal adet dönemi kadar zaman geçti ama siz adet olmadınız  endişe ve telaş sizi sarmış olabilir. Doğumdan Sonra Ne Zaman Adet Olunur gibi soruları araştırmaya başlamış olabilirsiniz. Endişelenmeyin , doğum sonra regl görülmesi bazı bayanlarda 6 hafta ve 1 yıla kadar uzamaktadır. Bu bilgi tabi ki bizi rahatlatmasın ikinci hamilelik istemiyorsanız gerekli tedbirleri alın. Kadınlar ortalama 35-40 sene belli aralıklarda adet görürler bu adet döngüsü hamilelik ve emzirme döneminde bozulur. Bunun nedeni ise, hipofiz bezidir. Hipofiz bezi beyin ve yumurtalıklar tarafından adet görülmesi basılar. Doğumdan sonra adet görülmesi, uzun bir dinlenme arasından sonra hormonların faaliyete geçmesiyle oluşur.

Doğumdan Sonra Adet Düzene Ne Zaman Girer

Doğumdan sonra 2 veya 3 regl döneminden sonra adetiniz düzene girer. Kadınların %20 ve %30 da doğumdan sonra ilk adetinde yumurtlama oluşmaz. 3 adet döneminde sonra her şey daha iyi düzene girer.

Emzirme ile Adet Gecikmesinin İlişkisi Var Mı?

Emziren annelerin, emzirmeyen annelere oranla adet kanamalarında gecikme daha uzun zaman alıyor. Bunun  nedeni ise,emzirmenin etkisiyle süt yapımına neden olan prolaktin hormonunun yükselmesi, yükselen prolaktin hormonu folikül gelişimini sağlayan hormonu engeller . Düzenli bebek emzirilmiyorsa, hamile kalma oranı artar. Düzenli günde 5-6 kezve  en az 10 dakika bebek emziriyorsanız, yumurtlama oluşmaz ve adet kanaması gecikmeler olur.