Domatesin Faydaları, Sağlığa Yararları Nelerdir

Türk mutfağında hemen her yemek ve salatada kullanılmaktadır domatesin faydaları saymakla bitmez. Damak tadımıza çok uyan ve sevdiğimiz bu lezzet aslında sebze olarak bilinir. Ancak domates bir meyvedir. Dünyada her yıl 125 milyon ton üretim ile ilk sırada olan domates meyvesini, 44 milyon ton ile muz takip ediyor.

Domates İçerdiği besin değerleri ve sağladığı faydalar bakımından mutfakların göz bebeğidir. Bol üretilmesi ve kolay ulaşılabilir olması domatesin faydalarından yararlanmamız için aslında bize sunulan bir şanstır. Birçoğumuz domatesin faydalarını tam olarak bilemediğimiz için bu mucizenin farkında olamayabiliriz.

Domatesin Faydaları

Domates bazı kanser türlerine yakalanma riskini azalttığı gibi, bu kanser türlerinin tedavilerinde tedavi sürecine de destek olarak mutlaka tüketilmelidir. Özellikle erkeklerde görülen prostat kanserinde ve akciğer kanserinde, kansere neden olan hücrelerin yenilerinin üretilmesine engel olmaktadır.

Domates kalp ve damar hastalıklarına yakalanan herkesin düzenli olarak tüketmesi gereken bir meyvedir. İçerisinde bulunan likopen, C ve E vitaminleri antioksidan desteği sağlayarak hücreleri korur. Bununla birlikte düzenli tüketim kötü kolesterolü düşürür. Düzenli kolesterol ise damar tıkanıklığı riskini önemli oranda azaltmaktadır. Ve trombosit üretimini normal seviyede tutarak aşırı üretimine engel olur. böylelikle yaşanabilecek damar tıkanıklıklarının önüne geçilir.

Domatesin kemik sağlığı konusunda da bazı faydaları vardır. İçerisinde bulunan likopen ve domatesin sağladığı antioksidan etki birleştiğinde kemiklere yüksek oranda fayda sağlamaktadır. Özellikle menopoz dönemlerinde tüketimine ara verilmemeli ve düzenli olarak tüketimi sağlanmalıdır.

Domates yoğun A vitamini içeren bir meyvedir. Bir bardak domates suyu, bir insanın günlük A vitamini ihtiyacının’sini tek başına karşılamaktadır. A vitamininin ise gözlere sağladığı fayda bilinmektedir. Gözlerde görüş kuvvetini artırarak, düşük ışıklarda dahi görmeyi sağlar.

A vitamini saçların ihtiyacı olan, onlara sağlık ve parlaklık kazandıran bir besindir. Ve domates içerisinde bulunan A vitamini saçların sağlıklı olmasında da etkili olacaktır.

Yine domates C vitamini açısından da son derece zengindir. Bir bardak domates suyu bir kişinin günlük C vitamini ihtiyacının u!ini karşılamaktadır. C vitaminin ise cildi yenileyen bir yapısı vardır. Cilde esneklik ve yenilik veren kalojen üretimini destekleyen C vitamini aynı zamanda cildi çevresel olumsuz faktörlerden de korumaktadır.