Ebegümeci Faydaları Nelerdir? Çayı Nasıl Yapılır?

Ege bölgesinde oldukça fazla bilinen bir bitkidir. Ebegümeci ekilmeden kendiliğinden çıkan bir şifa kaynağıdır. Ebegümeci faydaları ile inanılmaz bir bitkidir. Ege bölgesinde ebegümecinin böreği ve sarması oldukça yaygın olarak tüketilen bir yemektir. Yemeği, kavurması ve çayı yapılan oldukça faydalı ve her derde deva bir bitki olarak biliniyor. Hamileler dışında her yaşta insan şifa niyetine dozunda tüketebilir.

Ebegümeci Faydaları

Hipertansiyonu Yok Eder

Ani kan basıncı değerlerine müdahale ederek hipertansiyon riskini azalttığı herkesçe bilinmektedir. Bunun yanında hipertansiyonu olan hastaların da bu hastalıktan kurtulmasına yardımcı olur

Kan Şekerini Dengede Tutar

Şeker hastalarının bu çayı günlük bir fincan olarak tüketmesi şekerlerini dengede tutar. Böylece ani şeker yükselmeleri ile karşılaşılmaz.

Ebegümeci Faydaları Biride Kolestrolü Dengede Tutar

Günümüzde her 3 kişiden birinin yaş ve kilonun da getirdiği risk ile kolestrolü yüksektir. Ebegümecinin çayını günlük olarak 2 fincandan fazla tüketilmediği takdirde, insanların kolestrolünü dengede tutar.

Adet Sancılarını Yok Eder

Bayanların baş belası adet sancıları her ay zorlu bir sınavdan geçmelerine sebep olabilir. Bu nedenle adet dönemlerinde içilen ebegümeci çayı sayesinde oldukça rahat ve ağrısız bir ay geçirmeniz oldukça kolaydır. Bu çayının ağrı kesici ve vücudu rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.

Ebegümeci Faydaları Biride Ruh Sağlığını Korur

Ebegümecinin ağrı kesici ve rahatlatıcı etkisi sadece fiziksel olarak değil ruhsal olarak da korunmanıza yardımcı olur. Depresyon önleyici ve kasların gevşemesine yardımcı olan ebegümeci çayı düzenli olarak tüketilmelidir.

Karaciğer Yağlanmasını Önler.

Yediğimiz her şey kana karışarak karaciğerden geçmektedir. Bu da sağlıksız beslenmenin sonucunda karaciğeri yağlandırır. Çayı karaciğerin yağlanmasını önleyerek kan şekerini de dengede tutmayı başarır.

Ebegümeci Faydaları Yaşlanmayı Önler

Vücutta meydana gelen kırışıklıklar, hem yaş almaya bağlı hem de cildin kurumasına bağlı olarak ortaya çıkar. Ebegümeci çayı vücudun nem dengesini kontrol altında tutarak kırışıkların oluşmasını engeller.

Mide Hareketlerini Düzenler

Kabızlığı önlemesi ve midede meydana gelen çok yemek yemeye bağlı hazımsızlığı yok etmektedir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Ödem atıcı etkisi sayesinde vücuttaki kiloların bir kısmından kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Bu sayede kilo vermek isteyen bayanların bir numaralı çayı olarak baş köşeye yerleşmiştir.

Vitamin Bombası Etkisi Vardır

İçerdiği C vitamini ve E vitamini sayesinde hem gribal enfeksiyonlara karşı korunmamıza yardımcı olur, hem de zekanın güçlenmesine, cildin güzelleşmesine zemin hazırlar.

Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır?

Ebegümeci çayı hem soğuk hem de sıcak olarak yapılır. İsteğe göre de taze olarak tüketilir. 1 su bardağı kurutulmuş ebegümeci 5 su bardağı su ile kaynatılır. Yaklaşık 10 dakika kaynatılınca rengi çıkmaktadır. İçerisine yarım limon sıkılır. Bu şekilde sıcak olarak tüketilebildiği gibi, bir sürahiye süzülerek dolapta 2 saat dinlendirildikten sonra soğuk olarak da tüketilebilir.