Ekinezya Çayı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ekinezya Çayı Faydaları Nelerdir? Ekinezya Çayı Neye İyi Gelir? Ekinezya Çayı Nasıl Demlenir? ekinezya hakkında öğrenmek istediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Anavatanı Amerika olan ekinezya bitkisi papatyagiller familyasından yabani bir bitki türüdür. Çoğunlukla çay şeklinde tüketilen ekinezya bitkisinin tıbbi işlemlerde yaprak ve köklerinden yararlanılmaktadır. İlaç sektörüne büyük bir katkı sağlayan ekinezya geçmiş dönemlerde şarbon hastalığının tedavisi amacıyla kullanılmaktaydı. Ekinezyanın içeriğinde bulunan etken maddeler merhem, şurup ya da çeşitli ilaçların içeriğine eklenmektedir. Sahip olduğu güçlü antioksidanlar bakteri, virüs ya da mantarların neden olduğu enfeksiyonların önlenmesini sağlar. Bunun yanında A, B2, C ve vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, sodyum mineralleri, yağ asitleri ve protein içeren ekinezya çayı birçok sağlık problemine karşı koruyucu bir etki yapmaktadır.

Ekinezya Çayı Faydaları Nelerdir?

Grip ve Nezleden Korur

Ekineyanın içerdiği vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun bakteri ve virüslere karşı daha güçlü bir savunma yapmasını sağlar. Bu yönüyle özellikle kış aylarında görülen boğaz ağrısı, nezle, grip ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı etkin bir koruma sağlar.

Ekinezya Çayı Faydaları Biride Detoks Etkisi Yapar

Antioksidan maddeler yönünden zengin bir içeriğe sahip olan ekinezya çayı vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Böcek Isırıklarını İyileştirir

Ekinezya böcek ısırıkları nedeniyle oluşan enfeksiyonları önleyerek yaranın iyileşme sürecini hızlandırır.

Ekinezya Çayı Faydaları Arasında Kansere Karşı Koruma Etkisi Mevcut

Ekinezya çayı düzenli olarak tüketildiğinde kansere neden olan serbest radikallerin vücuttan atılmasını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca tümör oluşumlarının yayılmasını önleyici etkisi olduğu için kanser hastalarının tüketmesi önerilmektedir.

Diş Ağrısını Hafifletir

Antiseptik özelliği bulunan ekinezya çayı diş ve diş eti problemlerinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Sahip olduğu bileşenlerle diş eti iltihabı ve diş ağrısını önlemede etkilidir.

Ekinezya Çayı Faydaları Arasında Cilt Problemlerini Önler

Ekinezya çayı cilt hücrelerini besleyerek yıpranan dokuların onarılma sürecini hızlandırmaktadır. Bunun yanında egzama, akne, sivilce ve sedef hastalığı gibi çeşitli cilt problemlerinin önlenmesinde etkili bir üründür.

Kabızlığı Giderir

Sindirim sistemini düzenleyici özelliğiyle bilinen ekinezya çayı azda olsa doğal bir müshil etkisi oluşturduğu için kabızlık problemini gidermektedir.

Ağız Kokusunu Önler

Ekinezya çayının ağızda kötü kokuya neden olan bakterileri ve diğer zararlı mikroorganizmaları nötralize etme özelliği bulunmaktadır. Bu yönüyle düzenli olarak tüketildiğinde ağızda oluşan kötü kokuyu önlemeye yardımcı olmaktadır.

Ekinezya Çayı Nasıl Demlenir?

Yapımı çok basit olan ekinezya çayı vitamin ve mineraller yönünden besleyici içeriğiyle birçok sağlık problemine iyi gelmektedir. Ekinezyayı aktar ya da eczanelerden temin edebileceğiniz gibi bitkinin yapraklarını toplayarak kuruttuktan sonra da kullanabilirsiniz.

Ekinezya Çayı Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

l 2 Çay Kaşığı Kurutulmuş Ekinezya

l 1 Su Bardağı Su

Ekinezya Çayının Yapılışı

Önceden kaynatmış olduğunuz 1 bardak suyun içerisine 2 çay kaşığı kurutulmuş ekinezya ekleyin ve yaklaşık 5 dakika daha kaynatın. Kaynatma işlemi tamamlandıktan sonra çayı üstü kapalı şekilde 5 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Demleme işleminin ardından ekinezya çayınıza isteğe göre bal ya da limon suyu ilave ederek tüketebilirsiniz.