Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür

Klasik bir sözle yazıya başlayalım devir tasarruf devri maalesef her şeye zam geliyor ama maaşlara zam gelmiyor. Bizlerde ne yapalım artık bir şeylerden nasıl tasarruf yaparız derdine düşüyoruz. Tabi ki tasarruf etmek güzel bir şey hep cebimiz rahatlar, hemde yaşadığımız çevre rahatlatır.

Devir Tasarruf Devri

Birde şunu demeden geçemeyeceğim çevreciyim diye geçinen insanların bazılarına bakın hem lafta icraat yok evde her şeyin tasarrufsuz kullanırlar elektrik suya nasıl harcandığına bakmazlar yok öyle ağaçlar yok böyle ormanlar. şöyle denizler ilk önce herkes kendine bir baksın, geri dönüşüme destek verelim. Neyse konumuza geri dönelim. Bazı ufak tefek bilgilerle Elektrik Faturasını Nasıl Düşürülür inceleyelim. Aşağıdaki bilgilerle en az %30 elektrik faturasında düşüş göreceksiniz.

Elektrik Faturasını Düşürme Yolları

Bazı ev aletlerini kapatmak yetmiyor maalesef olanları fişten çekmeniz gerekir. Yoksa hala elektrik harcamaya devam eder. Örneğin televizyonu kapattınız ama dekoder kapalı değilse elektrik çekmeye devam eder. Bunun gibi bilgisayarınızı kapattınız ama fişten çekmediniz. Bilgisayarınız elektrik çekmeye devam edecek ve kullanım ömrü kısaltmış olursunuz.

İşimiz bittikten sonra fişten çekmediğiniz şarj aletleri bile çok düşüş bile olsa daha elektrik çekmeye devam ediyor. Bu nedenle kullanmadığınız aletleri fişten mutlaka çekin.

Elektrik faturasının en büyük payı beyaz eşyalarımız alıyor. Bu nedenle kullandığımız beyaz eşyaları dikkatli kullanmanız gerek ufak gördüğümüz şeyler hem elektrik faturası olarak bize tasarruf sağlayacak hemde beyaz eşyalarımız ömrünü uzatacaktır. Örneğin buzdolabının kapağını sık sık açmak veya sıcak yemek koymak. Buzdolabınızın daha fazla çalışmasını sağlayacak ve elektriği fazla harcayacaktır.

Fırınınız çalışırken gerekmedikçe kapağını açmayın. Fırınınızı çalışırken kapağını açmak 10 C sıcaklığı düşürmesine ve daha fazla enerji harcamasına neden olur.

Fırınınızı pişirme süresine, fırınınızı soğuma süresini ekleyin…

Fırında bir şeyler pişirecekseniz. Onun yerine alternatifler çözümler bulun. Börek yapacaksınız fırında değil tavada yapın. Kek yapacaksanız, tencerede kek deneyin. Böylece fırını çalıştırmamış tasarruf etmiş olursunuz.

Çamaşır makinenizi dolmadan açmayın. Giysileriniz az kirliyse kısa programda yıkayın…

Termostatlı ürünlerden kullanın, enerji kaybını az indirir.

Masaüstü bilgisayarlar yerine dizüstü bilgisayarları tercih edin. Dizüstü bilgisayarlar 3 kat daha az enerji harcamaktadır…

Saçınızı yıkama işlemi yaptıktan sonra iyice kurutun daha az saç kurutma makinesi çalıştırmış olacaksınız…