Elleri Yıpratan Hatalar

Günlük yaşamımızda en çok kullandığımız uzularımızdan biridir ellerimiz bu nedenle yıpranmakta, kırışmaktadır.  Gerekli bakımı göstermezsek  ilk göze çarpan ellerimiz bizi yanlış yansıtacaktır. Bu nedenle elleriniz sizi ele vermesin. Ne kadar genç olsanız olun elleriniz bakımsız ise 1-0 yedik düşersiniz. Aslında bazı dikkat etmeniz gerekenlere özen gösterirsek ortada bir sorun olmayacaktır. Ufak tefek detaylarla elleriniz yumuşacık pamuk gibi olabilir. Elleri Yıpratan Hatalar inceleyelim.

Ellerin Yıpranma Nedenleri

Sürekli Elleri Yıkamak

Bazen yaptığımız işte dolayı ellerimizi sık sık yıkamak zorunda kalırız. Fazla suya temas etmesi sonucunda ellerimiz yıpranmaktadır. Örneğin  temizlik görevlileri, hemşireler, doktorlar gibi meslek sahibi olanlar ellerini sık sık yıkamak zorunda kalırlar. Bu nedenle bu kişiler el bakımlarına daha fazla özen göstermek zorunda kalır her yıkamadan sonra nemlendirici kullanmalarında fayda var.

Sabunların İçeriği

Ellerimizin temizliği için kullandığımız sabunların içeriği özenlidir. Uzmanlar pH- nötr içerikli, ellerinizi kurutmayacak yumuşak formülü temizleyici kullanması tavsiye edilir.

Güneş Kreminin Önemi

Genelde yaz aylarında yüzümüzü güneşten korumak için güneş kremi kullanırız. Özellikle yazlarında güneş kremi sürmeden dışarı çıkmayız. Ama bilmemiz gereken yüzümüz kadar ellerimizin de güneş kremine ihtiyacı var.

Suyun Isısı

Ellerimizin yıkadığımız suyun ne soğuk nede sıcak olması gerekir. Ilık suyla yıkamaya özen gösterin.

Hava Şartlarına Uygun Hareket Etmek

Soğuk havalarda ellerimizin çatlayıp yıpranmaması için bu havalarda krem sürmeden dışarı çıkmayın ve eldiven kullanmalıyız.

Eldiven Kullanın

Ağır işler, temizli ve  bulaşık gibi kimyasal ürünler kullandığınızda mutlaka eldiven kullanın. Genelde kullanmadığımız için Elleri Yıpratan Hatalar da biridir.

Krem Sürmeyi İhmal Etmeyin

Soğuk havalar dışarı çıkmadan krem sürün, sıcak havalarda ise  güneş kremi sürmeden çıkmayın. Ellerinizi sürekli yıkadığım nemlendirin ve gece vücudumuz onarıma geçer bu nedenle yatmadan önce kerem sürün. Ellerinizi şımartmayın unutmayın.