Elmanın Faydaları Nelerdir Elmanın Sağlığımıza Faydası

Elmanın faydaları nelerdir, diş sağlığına, alzheimer, kanserle mücadele, kalp sağlığına, safra kesesi taşı, karaciğer sorunlarında, diyabetle mücadelede elmanın inanılmaz faydaları nelerdir.

Elmanın Faydaları

Elma dünya üzerinde en çok tüketilen meyveler arasında gelir. Elma çeşitleri yetiştiği bölgeye göre farklılık gösterir. Elma A,E, B6, K vitaminlerini içinde barındırır. Buna ek olarak elma yüksek oranda potasyum ve çeşitli minerallere sahip su içerir. Elma birçok hastalığa karşı fayda sağlayan bir meyvedir. Beyin sağlığından diş sağlığına, kalp sağlığından kanserle mücadeleye kadar birçok hastalığa karşı koruyucu bir vitamin deposudur.

1. Diş Sağlığında Elmanın faydaları

Elma dişlerin beyaz kalmasını sağlar. Isırarak tüketildiğinde diş fırçası işlevi görür ve diş arasındaki mikropları temizler. Ayrıca diş etlerini güçlendirerek diş çürümesini yavaşlatır. Elmayı sürekli tüketen birinin tükürük üretimi artar.

2. Alzheimer Hastalığında Elmanın faydaları

Fareler üzerinde yapılan bir dizi deney, elmanın Alzheimer hastalığından koruduğunu ve beynin yaşlılıktan ortaya çıkan sorunlarını azalttığını kanıtlamıştır.

3. Kanserle Mücadele İçin Elma

Elma flavoid açısından çok zengin bir besindir. Bu yüzden hergün tüketilen bir elma Pankreas kanserini %25 oranında azalttığı kanıtlanmıştır. İçindeki diğer bileşenler karaciğer, kolon ve meme kanserine karşı koruyucudur. Bazı insanlar elmanın kanser hücrelerini yavaşlattığını ve öldürdüğünü belirtir.

4. Kalp Sağlığında Elmanın faydaları

Elmanın içinde bulunan lifler arterlerde ve damarlardaki oluşan plakları çözücü özelliğe sahiptir. Plaklar arter duvarında katılaşma yapar ve damarları tıkayıp kan akışını yavaşlatır. Kalbin gördüğü zararı içerdiği elementler sayesinde plakları ortadan kaldıran elma sağlar.

5. Safra Kesesi Taşında Elmanın faydaları

Safra kesesindeki taşlar sıvıların katılaşması sonucunda ortaya çıkar. Bu problemler kilo sorunu yaşayan kişilerde görülür. Elma sindirime yardımcı olur ve kilo vermeyi sağlar. Böylece safra kesesinde taşlarının oluşmasına engel olur.

6. Karaciğer Sorunlarında Elma

Sürekli alınan besinler vücutta toksin oluşmasına sebep olur. Toksinler karaciğere zarar verir. Elma toksinleri yok eden en önemli besindir. Toksinleri ortadan kaldırarak toksinler sebebiyle oluşacak tüm rahatsızlıkların önüne geçer.

7. Diyabetle Mücadelede Elma

Günde en az 1 adet elma tüketimi, diyabete yakalanma riskinin ( oranında azaltan bir besindir. Elmada bulunan lifler kan şekerinin düşmesini sağlar ve diyabetle mücadelede koruyucu bir rol üstlenir.

elma sağlığımıza faydaları