Emzirmenin Anneye Faydası

Emziren Anne Olun

Hepimiz emzirmenin bebeğimiz için sayısız faydaları olduğunu biliyoruz ama emzirmenin anneye faydasını maalesef o kadar bilmiyoruz. Bugün Emzirmenin Anneye Faydası anlatmaya çalıcağız. Düşününce insan ne kadar mükemmel bir canlı olarak yaratıldığını söylemeden kendini alamıyor. Mucizevi bir şekilde dünyaya canlı geliyor. Onun ve senin faydası için doğumdan hemen sonra her daim temiz, katkısız, mikropsuz ve her zaman hazır zahmetsiz, herhangi bir harcama yapmadan süt geliyor. Bu mucizevi nimeti kullanmamak hiç akıl karı değil tabi ki sağlık problemi olan anneler bunun dışında tutmak gerekir. Hadi anneler  Emzirmenin Anneye Faydası 

Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir?

Emzirmek anneler ve bebekleri arasında mükemmel bir iletişim aracıdır. Anne ve bebeği emzirme esnasında göz teması kurması arasında ki sevgi bağını arttırmaktadır.

Emziren anneler meme kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır. Yapılan araştırmalara göre emzirmek meme kanseri riskini %4.3 azaltmaktadır.

Emziren annelerin kilo vermesi aslında o kadar zor değil. Vücut anne sütü üretmek için fazla kiloları enerji olarak kullanırlar. Emziren anneler günde 500 kalori ekstra harcamaktadır. Doğumdan sonra kilo vermek istiyorsanız  Doğum Sonrası Kilo Verme  yazımıza göz atın.

Emzirmek, oksitosin hormonun salgılamasını sağladığı için rahim kendini daha erken zamanda toparlar. emziren anneler, emzirmeyen annelere göre daha erken ve hızlı toparlanır.

Emzirmek lohusa depresyonunun önüne geçtiğini belirlenmiştir. Emzirmek annenin kaygı, endişesini engellemektedir. 

Emzirme annenin tekrar hamile kalma riskini azaltmaktadır. Emzirme yumurtlama döneminin gecikmesini sağlar ve adet görülmesini engeller. Emziren anneler doğumdan sonra 1 yıla kadar adet görmeyebilir.

Emzirmek,Tip 2 diyabetine oluşma riskini azaltmaktadır.

Emziren annelerde, göğüs ve yumurtalık kanseri yakalanma riski daha azdır.

Emzirmek, kemik sağlığına fayda sağlamaktadır. Örneğin kemik erimesine olumlu etki sağlamaktadır.

Emziren annelerde anemi görülme olasılığı düşer. Lohusa döneminde  emziren annelerde kanama miktarı daha azdır ve emzirme adeti geciktirdiğinde kansızlık sorunu azalmaktadır.

Yapılan araştırmaya göre emziren annelerin, hiç emzirmeyen annelere göre eklem romatizmaya yakalanma oranı yarı yarıya düşmektedir.

Emziren anneler, bebeğinin kendinden olan sütüyle doyurmak kendine olan güveni ve annelik görevi daha iyi yapmasına teşvik eder.

Emzirmek, uykuya dalmayı kolaylaştırır….