Epidural (Normal) Doğum Nedir? Ağrısız Doğum Nasıl Olur?

Epidural (Normal) Doğum Nedir? Nasıl Uygulanır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? bu konu hakkında öğrenmek istediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Epidural Normal Doğum Nedir?

Normal doğum bebeğin anneden vajinal yol ile ayrılması durumudur. Fakat bu süreç annenin ağrı eşiği düşük ise oldukça şiddetli ve korkunç olabilmektedir. Anne kendini hem bedenen hem de bilinç olarak kendini doğuma hazırlayamamış ise, doğum anındaki ağrıdan büyük bir şekilde ıstırap duymaktadır. Bu nedenle ağrıyı ortadan kaldırmak ve doğumda konforu yakalamak amacıyla anneye birtakım destekler verilmektedir.

Bunlar bazen ağır eşiğini yükseltmek amaçlı kısa kısa ağrı kesiciler olabileceği gibi bazen de ağrıyı tamamen ortadan kaldırmaya yönelik şiddetli ağrı kesiciler olabilmektedir. Bir anestezi uzmanı tarafından sağlanan epidural anestezi, doğumda ağrıya dair geçici his kaybının yaşanması durumudur. Bu anestezi ile yapılan normal doğuma epidural normal doğum adı verilmektedir.

epidural dogum anestezi

Epidural Normal Doğum Nasıl Uygulanır?

Belirli bir doğum açıklığı olduktan sonra hastanın doğum sırasında istemesi sonucunda epidural katetral uygulanabilir.

Bel bölgesinde omur boşluğuna epidural anestezi ile birlikte uygun ağrı kesiciler verilir. Hastanın belden aşağıda kalan bölgesi uyuşturulur.

Ağrıya dayanmakta zorlanan ama normal doğuma da devam etmekte olan hastaya uygulanmaktadır. Bu sayede hasta hem bebeğini normal yoldan doğurmakta hem de vajinal bölgesinde bebeğin çıkması için yapılan küçük kesileri, bebeğin doğum sancısını vb. ağrıları hissetmemektedir.

Epidural Normal Doğum Faydaları

Bu anestezi doğum konforunu artırır. Doğum yapan annenin rahatını sağlar. Acı çekmesine müsaade etmez.

Annenin bebekle uyumunu sağlar.

Acı çekme yaşanmadığı için hatırası güzeldir. Anne çok rahat bir şekilde doğuma girer, doğumunu yapar ve acı hissetmeden

Zararları Nelerdir?

Burada amaç doğum sırasında sıfır ağrı değildir. Tolere edilebilir bir ağrıdır. Bu anestesi ile sıfır ağrı yaratma gayreti içinde olunursa, hasta bütün reaksiyonları hissedemez.

Hissedemediği bir durumda yani his kaybında doğum anında kendini kasması ve bebeği dışarı çıkarmaya yönelik efor sarf edememesi durumunda dışarıdan yardım almak zorunda kalabilir. Bu da epidural normal doğumda istenmeyen ve zararı olan bir durumdur. Epidural Normal Doğum sırasında sıfır ağrı beklentisi ile hareket edilmemesi gerekmektedir.

Doğum sırasında hiçbir şekilde ağrı hissetmeyen anne anestezinin etkisi geçince sıfır ağrıdan bir anda şiddetli ağrıya geçer. Bu nedenle anestezinin etkisi geçince ağrı kesici ilaçlar ile annenin ağrı eşiğine ağrılar kabul ettirilir. Kademeli olarak ağrı kesici azaltılarak verilir. Sonrasında birden kesilir.