Ev Dekorasyon Hataları Nelerdir? Çözümleri

Bu yazımızda sizlere en fazla yapılan dekorasyon hataları ‘nın neler olduğundan bahsedeceğiz. Sizlerle paylaşacağımız önerilere bakarak mekanlarda nasıl bir dekorasyon yöntemi izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Dekorasyon Hataları; Renklerin Kullanımı

Uzmanlar renk birbirine yakın renkler kullanılarak canlılık ve hareket verilmeyen dekorasyonların zamanla sıkıcı hale geldiğini açıklamıştır. Bu yüzden renk seçimi konusunda yapmanız gerekenler arasında renkli aksesuarlar kullanılarak bulunduğunuz ortamı daha da canlı hale getirmeniz gerekir.

Bu sayede ev içerisinde ortaya çıkan monoton görüntüden de kurtulabilirsiniz Dekorasyon hataları ‘nda Renk seçimi hatası en fazla yapılan hatalardan bir tanesidir. Renk seçimi konusunda ilk olarak birbirinden tamamen uzak 3 renk seçmeniz gerekir. Daha sonra bu renklere yakın renkler renkleri kullanarak mekanı daha hareketli bir yapıya dönüştürebilirsiniz.

Dekorasyon Hataları; Aydınlatmanın Önemi

Mekanın atmosferini yaratan ilk konu genel aydınlatmadır. Aydınlatma ünitelerinin plansız bir şekilde dizayn edilmesi ortamın ışıltısını gölgeye düşürebilir.

Aydınlatma konusunda pek çok kişi tek bir noktadan aydınlatma yaparak bu hataya sıklıkla düşmektedir. Tek bir nokta üzerinden yapılacak olan aydınlatma mekanı yeteri kadar iyi aydınlatmamasının yanında mekan üzerinde koyu gölgelerin oluşmasına neden olmaktadır.

Bu görüntü ise mekanları kasvetli göstermektedir. Mekan içerisinde planlı şekilde farklı noktalardan yapılan ve aydınlatma seçimi mekanınızın atmosferini oluşturmak için en ideal uygulamadır.

Dekorasyon Hataları; Eşya Kullanımı

Ev içerisinde küçük boyutlu odalarda fazla eşya kullanılmaması gerekir. Dekorasyon oluşturulurken en fazla yapılan hataların başında yoğun eşya kullanımı gelir. Oda içerisinde faza eşya kullanılması nefes alamaz duruma gelmenize neden olmaktadır.

Küçük boyutlara sahip odaların daha da küçük görünmesini istemiyorsanız eşya fazlalığından kurtulmanız gerekir. Geniş şekilde tasarlanmış olan mobilyaların yerine çok daha dar boyuta sahip altı açık mobilyaları tercih edebilirsiniz. Bu boyutta eşya seçimi odalarınızın çok daha ferah ve şık bir görünmesini sağlayacaktır.

Dekorasyon Hataları; Perde Seçimi

Ev dekorasyonlarında en çok yapılan yanlışlardan bir taneside perde, fon, tül seçimleridir. Büyük evlerde ve yüksek tavana sahipseniz büyük yerlere kadar sarkan perdeler çok güzel şık bir hava katacaktır.

Daha alçak tavanlı bir dairenin salonunu için bu tarz dökümlü perdelerden kaçınılmalıdır. Eğer desenleri iri desenli bir perde fon kullandıysanız mobilya tercihinizin daha sade olması durumu biraz toparlayacaktır.

dekorasyon hataları
dekorasyon hatalari
dekorasyon hatalari