Evde Nefis Kokusuz Hamsi Tava Tarifi

Kokusuz Yağsız Fırın Kağıdıyla Enfes Hamsi Tava Nasıl Yapılır

Hamsi kokusu istemeyenler işte tam size göre bir Hamsi Tava tarifi, 

Kış aylarının protein kaynağı omega 3 ve iyot deposu hamsi, lezzetini anlatmaya gerek yok herkes severek tüketiyor, ama iş evde kızartmak olunca işler biraz sıkıntılı olabiliyor, yağ sıçraması, sıçrayan yağın temizlenmesi, kirlenen tavalar, evi saran ve gitmeyen kokusu ve üzerinize sinen kokusu bu lezzetli balıkları daha az tüketmeye sebep olabiliyor. İşte tam bu durumdan müzdarip olanlarınız için harika bir hamsi pişirme tarifi. Haydi başlayalım.

Malzemeler

1- Hamsi 

2- Pişirme Kağıdı

01-kokusuz-hamsi-pisirme

1- Hamsilerimizi temizleyip yıkadıktan ve tuzladıktan sonra yukarıdaki resimdeki gibi yanmaz yağlı fırın kağıdımızı açıp tavamızın ebatlarını geçmeyecek şekilde hamsileri diziyoruz. Burada önemli olan husus hamsilerin sık bir şekilde dizilmesi ama üst üste gelmemesine de dikkat etmeliyiz.

02-kokusuz-hamsi

2- Hamsileri güzelce dizdikten sonra yanmaz yağlı fırın kağıdımızı bir köşesinden üstüne gelecek şekilde kapatıyoruz.

03-kokusuz-hamsi-tarifi

3- Daha sonra kağıdımızı sıkıca kıvırıyoruz, açılmamasına dikkat ediniz.

04-kokusuz-hamsi-tava

4- Isıttığımız tavamıza atarak pişirmeye başlıyoruz. Burada şuna dikkat edebilirsiniz kağıt kabarma yapabilir bu durumda kürdan yardımıyla açacağımız küçük deliklerden havasının inmesini sağlayabilirsiniz.

05-kokusuz-yagsız-hamsi-tava

5- Orta şiddetli ateşte tavamızın kapağını kapatarak pişirmeye bırakıyoruz. Kapak yardımı ile ters düz ederek her iki tarafında pişmesini sağlayalım.

06-evde-kokusuz-hamsi-pisirme

6- Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi olacak şekilde pişirmeniz Hamsinizin pişmesine yetecektir. Ortalama her yüzün 5dk. kadar pişmesi kafidir. Tabi siz kendi zevkinize göre az yada çok pişirebilirsiniz. Önemli olan hamsinizi kurutmamanız.

07-kagitta-kokusuz-hamsi-tava

7- Pişirdiğimiz hamsi tavamızı servis tabağımıza alıyoruz. Gördüğünüz gibi ne tava, ne de tabak hamsi kokusu yağı olmadan tertemiz.

08-firin-kagidinda-hamsi-nasil-kizartilir

8- İşte dumanı üstünde kokusuz yağsız fırın kağıdında mis gibi hamsi tavamız hazır, bir bıçak yardımı ile kağıdımızı keserek açıyoruz.

Herkese şimdiden afiyet olsun.