Evde Pratik Bilgiler

Hadi Yaşamımızı Biraz Kolaylaştıralım.

Özellikle bayanlar evde temizlikti, yemekti, çocuktu derken öncelikle kendimizi ve sevdik yeteri kadar zaman ayıramıyor. Aslında her şey düzenli ve programlı yapılsa, tabi ki aile fertleri de kendi üstüne düşen görevli yapsa ortada sorun kalmayacak. Birde öğreneceğiniz evde pratik bilgilerle hayatınız kolaylaşır ve zamanınız size kalır. Tabi ki bu pratik bilgiler sadece size zaman kazandırmakla kalmaz israf etmeyerek, tasarruf etmenizi de sağlar.

Günlük Hayatınızı Kolaylaştıran  10 Pratik Bilgi

  1. Çamaşır lekelerin daha kolay çıkması için çamaşır makinesinin deterjan bölümüne limon suyu koyun, Bu sayede limonun asidi lekelerin daha kolay çıkmasını sağlayacaktır.
  2. Bulaşık makinesini boşaltırken alt raftan başlayın. Üst raftan su kalmış bulaşıklar olabilir bunlar alt raftaki bulaşıkları kirletebilir. Alt kısımdan başlamakta fayda var. Bulaşık makinesinin kaşıklık bölümüne kaşıklar bir yerde, çatallar birde, bıçaklar birde koyarsak yerleştirmesi daha kolay olacaktır.Birde Bıçaklarını ağız kısmını aşağı bakacak şekilde yerleştirin ki herhangi bir kaza yaşanmasın.
  3. Muzları daha uzun muhafıza etmek için muzu kopardıktan sonra diğer kalan muzların baş kısmına plastikle sarın.
  4. Bıçağın yan kısmıyla sarımsağın dişini ezersek, sarımsağı kolay soyulmasını sağlamış olacağız.
  5. Tereyağı kullanmanız gerekiyor ama tereyağı buzdolabınızda donmuşsa tereyağınızı rendeleyerek işinizi halledebilirsiniz. 
  6. Tereyağınız çok erimiş istediğiniz gibi sürülmüyor ise bu seferde buza batırabilirsiniz bu sayede hızlıca donacaktır.
  7. Kapağı açılmaya kavanoz kapağını tencere az su koyun 2-3 dk kaynatırsanız rahatlıkla açılır yada kavanozun kapağını sıcak suyun altında tutun bu şekilde de kapat genleşecek ve rahatlıkla açabileceksiniz.
  8. Tam olgunlaşmamış olgunlaşmamış yeşil muz, çok sert yani halk dilinde kozak kivi, şeftali gibi meyveleri kağıt bir torba içinde bekletin. Bu bekletme süresinde etilen gazı ile tepkimeye giren meyve daha çabuk olgunlaşmaya başlar.
  9. Elinize kıymık gibi yabancı cisimler battığında olgulaşmış muz koyun ve kapatın. Muz ciltteki yabancı cisimleri çıkarılmasına yardım eder.
  10. Balık kızarttığınız yağa kırmızı biber eklerseniz hem balığınız daha lezzetli,hemde balık daha parlak görünecektir. Elleriniz balık temizlerken ve pişirirken kokmasını istemiyorsanız, balığa dokunmadan ellerinizi limonla silin bu sayede elinize balık kokusu sinmez.

 ..