Fırtına Deresi Çamlıhemşin Rize

Rize Fırtına Deresi

Adına Yakışır Dere

Heyecan ve doğal güzellik isteyen kişilerin durağı olan Fırtına Deresi, Doğu Karadeniz’de yer alan en görkemli akarsurlarımızdan biridir. Kaçkar Dağlarının Karadenize bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur.

Rize ilinin Ardeşen ilçesinin yaklaşık 2 km uzaklığında olan fırtına deresi, 57 km uzunluğundadır. Dere boyunca çay bahçeleri, inci gibi kemer köprüleri seyrine doyumsuz doğal güzelliğiyle mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir. Eğer gezi rotanızda burası varsa Fırtına Deresi Çamlıhemşin Rize yazımızı okumanızda fayda var.

Son zamanlarda çok gelişen rafting sporu ve fırtına deresinin raftinge elverişli parkurların burayı odak haline getirmiştir. Yılın her zamanı su sporları yapabilirsiniz. Buda her mevsim iç ve dış turisti çekmektedir.Ayrıca adrenalin ve doğa sevenlerin uğrak noktaları haline gelmiştir.

Rafting Parkuru

Rize Ardeşen yolunu güney doğru çıkan karayolunu takip ederek 22 km sonra Çamlıhemşine ulaşır. Çamlıhemşinin 1 km güneyinden de partura başlayabilirsiniz. 5.kilometrede irili kayalar mevcut dikkatli olunmalıdır. 7. km 8. km ve 9. km kilometrelerde de geçişin tehlikeli olduğu için suyun incelmesi gerekiyor. 12. kilometrede ise batı yönündeki yamaçta Duygu şelalesi bambaşka güzellik katıyor. Parkuru fırtına deresinin denize dökünme den önce parkur bitirilmesidir.

Rize Fırtına Deresi Gezimiz

Gezimizin 2. günüydü sabah erken saatte yola düşmüştük. Fırtına deresi mevkisine geldiğimizde artık çok acıkmıştık. Tabi ki kahvaltıda yapmamıştık. Yol kenarında bir mekan gördük. Otantik bir ortam ve kemerli köprü manzarası ve fırtına deresinin su sesi ve çok aç olmamız sebebiyle bize muhteşem bir kahvaltı olarak aklımıza kazınmıştır. Bu arada açık havada kahvaltı yaptığımız için tek olumsuz yönü arılar bizi rahat bırakmadı. Yanan kahve dumanı uzaklaşmasını sağladı.[/caption]

 

Fırtına deresi akan coşkulu suyuyla insanı alıp götürüyor. Seyrine doyumsuz mükemmel doğası mis gibi temiz havası insanları cezbediyor.[/caption]

Akan suyun coşkulu olması nedeniyle fırtına deresinin üzerinde bir sis bulutu oluşturuyor.
Fırtına Deresine gittiğimizde rafting yapanları izleme şansımız oldu, Bu kadar coşkulu suda rafting yapmak aslında o kadarda kolay değil. Adrenalin tutkunları bu sporu yaparken çok zevk alıyorlar. Her mevsim bu sporu yapmaya uygun olması nedeniyle sporcuların uğrak noktası halin gelmiştir.


Fırtına Deresine gittiğinizde bir çok aktivitelerde bulunabilirsiniz. Bunlardan biride zipline yapmak. Fırtına Deresini süsleyene böyle tahta köprüler mevcut.

Fırtına Deresini ve bu güzel kemerli köprüler fotoğraf kadrajlarını süslüyor. Güzel anılarınız için bol bol fotoğraf çekin.