Giysilerinizi Yıpratan Yıkama Hataları

Giysilerinizi Zarar Vermeden Yıkayın

Aldığımız giysileri mutlaka yıkamadan giymemeliyiz. Giysilerimiz dikim esnasında bir bir çok aşamadan ve ellerden geçerken yerlere düşmek, mağazalarda kim bilir kaç kişinin denediğini belli değil bu nedenle aldığınız kıyafetleri mutlaka yıkayın. Tabi ki yıkama işlemini doğru yapmanız gerek daha giymeden giysiniz mahvolmuş olabilir. Bu nedenle aldığınız giysileri ılık suda elinde yıkamanız da fayda var. Bu sayede giysinizin boyasının akıp akmadığını kontrol etmiş olursunuz. Bazen aldığınız giysiyi ilk makineye yıkanıyor. Sonuç tümün giysilerinize boya bulaşmış ve mahvolmuş olarak çıkıyor. Bu kabusu yaşamamak için ilk seferinde elde yıkamanız da fayda var. Sevdiğiniz giysilerinizi uzun zaman kullanmak istiyorsanız Giysilerinizi Yıpratan Yıkama Hataları okumalısınız.

Giysileri Zarar Veren Yıkama Hataları Neler

Giysilerinizin iyi ve zarar görmeden yıkanmasını istiyorsanız ilk önce kıyafetleri yıkadığınız makinenizi gözden geçirin. Çamaşır makinenizi yıkama işleminden sonra mutlaka havalandırın. Deterjan koyduğunuz bölüme sık sık temizleyin.

Giysilerinizi yüksek derecede  yıkamanız giysinizin yıpranmasına ve renklerin solmasına neden olur. 

Ağır lekeler de ise, temizleyici ile ıslatıp bekletilmeli onda sonra leke çıkartılmalıdır. Leke çıkarmak için farklı yolları deneye bilirsiniz. Ter lekelerinden kurtulmak için limon suyu, çim lekesi için sirke ve sıvı deterjanlı karışım ve şarap lekesi için  su ve  kabartma tozu ile karışım iyi bir çözüm olacaktır.

Kullanacağınız fazla deterjan hem cebinize hemde giysilerinize zarar verecektir.

Giysilerinizi mutlaka kulanım talimat okuyun ve ona göre yıkayın.

Hassas kıyafetleriniz için özel deterjan kullanın.

Nadir giysilerinizi elde yıkayın, yıkama imkanınız yoksa çamaşır makinenizin elde yıkama bölümüne veya hassas bölümde yıkayın ve toz deterjan kullanmayın. Hassas ayarda düşük dereceden yıkandığından toz deterjan erimemekte giysiniz de deterjan kalıntıları kalmaktadır. 

Çamaşır makinenizi çok doldurmayın. Çok doldurmanız hem iyi lekelerin çıkmamasına hemde doluluk oranı nedeniyle giysilerde sürtünme oluşur. Sürtünme etkisiyle de giysileriniz de tüylenmeler meydana gelir.  Tüylenme ile ilgili bir probleminiz varsa Tüylenen giysiler için neler yapılır yazımızı da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kıyafetlerinizi yıkama işleminden önce giysilerini renklerine, kumaş türüne göre, yünlü yapısına göre ayrılmalıdır.

Düğmeli kıyafetlerinizi yıkama işleminde önce mutlak açın. Çünkü düğmeleri yıkama esnasında kopabilir.

Yıkama kadar kurutmaya giysileriniz için önemlidir. Yüksek devirli kurutmada giysileriniz yıpranır ve daha erken zamanda renklerini kaybederler.