Göbek Eritme Kürü Nasıl Yapılır? Tarifleri

Göbek Eritme Kürü Nasıl Yapılır? Tarifleri, Zerdeçal Kürü, Yoğurt Kürü, Nane-Fesleğen Kürü, Zencefil-Tarçın Kürü gibi göbeğinizi eritmeye yardımcı tarifleri yazımızda bulunmaktadır. Böyle bir probleminiz varsa mutlaka okuyun. Göbek eritme kürü deneyin.

Dünyanın en önemli sorunlarından biri haline gelen şişmanlık her geçen gün artmakta maalesef. Şişmanlık nedeniyle hastalıklarda doğru orantılı olarak artmaktadır.

Göbek yağları yaş ilerledikçe vermesi en zor yağlardan birisi haline gelir. Özellikle de yanlış gıdaların tüketilmesi durumunda göbek yağlarından kurtulmak çok daha zor bir hale gelir. Göbek Eritmeye Yardımcı Kür Tarifleri mevcut bu kürleri evimizde kolaylıkla hazırlayacağınız bu kürler sağlığınıza sağlık katacaktır. 

Göbek Eriten Kür Tarifleri

Zerdeçal Kürü Yapımı

Ev yapımı beş kaşık yağsız yoğurda bir tatlı kaşığı taze toz zerdeçal ilave edilmelidir. Güzel bir şekilde karıştırıldıktan sonra bir miktar zeytinyağı ilave edilir. Elde edilen karışım beş dakika bekletildikten sonra tüketilmelidir. Kür gece yatmadan iki saat önce tüketilmelidir. Haftada iki kez olmak üzere kür uygulanmalıdır.

Yoğurt Kürü Yapımı

Ev yapımı az yağlı yoğurttan dört kaşık alınarak bir kap içerisine konur. Üzerine bir çay kaşığı gerçek pul biber ve bir fincan limon suyu ilave edilerek karıştırılır. Elde edilen karışım gece yatmadan bir saat önce tüketilmelidir. Yoğurt kürünün tüketilmesinden sonra başka hiçbir şey tüketilmemelidir. Kürün haftada dört kez uygulanması gerekir.

Nane-Fesleğen Kürü Yapımı

Yedi adet taze fesleğen, yedi adet taze nane yıkanıp güzel bir şekilde doğranarak bir kap içerisine alınmalıdır. Üzerine ev yapımı iki kaşık yoğurt ilave edilmelidir. Bir kaşık olacak şekilde taze sıkılmış limon suyu da ilave edilerek karıştırılmalıdır. Hazırlanan kürün yemeklerden önce tüketilmesi gerekir. Kürün haftada iki kez olacak şekilde tüketilmelidir.

Zencefil-Tarçın Kürü Yapımı

Dört haftada fayda sağlayan bir kürdür. Metabolizma da hızlanmaya neden olarak bir haftada üç kilo vermeye yardımcı olur. Bir kase ev yapımı yoğurdun içerisine bir tatlı kaşığı toz tarçın ve bir tatlı kaşığı zencefil ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan karışım beş saat dinlenmeye bırakılmalıdır. Dinlenen karışımın haftada iki kez, hafta başı ve hafta sonu olacak şekilde tüketilmesi gerekir.