Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz Altı Morlukları Nasıl Oluşur? Nasıl Geçer? Nedenleri Nelerdir? bu gibi sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları Nasıl Oluşur?

Göz altı morluklarının gözün altındaki saydam ve ten rengine yakın dokunun giderek renginin koyulaşması ve orada mor renge yönelik kan pıhtılaşmasının olması, renk değişimi yaşanmasıdır. Bu morluklar herkesi rahatsız eden ve ortaya çıktığında da uzun süre kalıcılık gösteren bir durumdur. Gözün altının morarmasıyla birlikte, kişi sağlıksız görünmeye başlar. Göz ön planda olduğu için kişiler de göz altındaki morlukların yok edilmesi için oldukça çaba sarf etmektedirler. Bu morluklar genetik nedenlere bağlı morluklar ve çevresel nedenlere bağlı morluklar olarak ortaya çıkar. Genetik olarak ortaya çıkan göz altı morlukları, aileden gelen ve vücutta birtakım mineral eksikliğinden kaynaklı olan faktörlerdir. Çevresel faktörlerle ortaya çıkmış bu morluklar çok sık karşılaşılan durumlardır. Bunların sebepleri oldukça geniştir.

göz altı morlukları nasıl geçer

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

 Göz altı morluklarını geçirebilmek için neden kaynaklandığını bulmak gerekmektedir. genetik faktörler ise estetik müdaheleleri ile geçmektedir. Eğer çevresel faktörlerden kaynaklanıyorsa o faktörün ortadan kaldırılması sonucunda bu morluklar geçmektedir.

Bir kişinin günlük 2 litreden fazla su tüketmesi gerekmektedir.

Kan akışını hızlandırmak için düzenli olarak yüz bölgesine masaj yapılmalıdır. Özellikle göz altına günde 3 kere parlak uçları ile küçük vuruşlar şeklinde masaj yapılması orada biriken kan pıhtısını dağıtacaktır.

Soğuk duş kan akışını hızlandırır ve cilde de iyi gelir. Soğuk duş alabilir ya da yüzünüzü her gün soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Vücudun A ve K vitamini eksikliğinden kaynaklı olarak ortaya çıkan göz altı morluklarında, bu vitaminlerin yerine konulması gerekmektedir.

Gözaltı Morluklarının Nedenleri Nelerdir?

Göz Altı Morlukları : Sağlıksız Beslenme Etkisi

Sağlıksız beslenen kişilerin vücutları vitamine ve minerale ihtiyaç duyar. Eğer doku o vitamin ve minerallere ulaşım sağlayamazsa göz altında morluklar meydana gelmektedir.

Tuz

Tuz vücudun ödem tutmasına neden olmaktadır. Ödem göz altında morluk oluşturur.

Göz Altı Morlukları : Yaşlanma Etkisi

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan göz çevresinde kırışıklık, kaz ayağı, sarkma vb. cildin renginin değişmesine göz altı morluklarının da ortaya çıkmasına neden olur.

Rahatsızlıklar

Karaciğer ve böbrek hastalığının en belirgin özelliği göz altında oluşan morluklardır.

Alerjik Faktörler

Alerjiye bağlı olarak yaşanan göz akıntısı, burun ve geniz akıntısında damarlarda sürekli olarak kan birikmektedir. Bu kan pıhtısı da göz altında morluk ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

Alkol ve Sigara

 Alkol ve sigaranın bağımlılık derecesinde tüketilmesi gözlere yorgunluk verir ve göz altlarında morarmalar meydana getirir.

Göz Altı Morlukları Uyku Bozuklukları

Uyku bozukluklarına bağlı ortaya çıkan yorgunluklar direkt olarak gözlere etki eder. Yorgunluk ve uykusuzluk göz altında kırışıklıklara ve morluklara neden olur.