Hamilelik Psikolojisi Nedir? Nasıl Geçer

Bu Ben miyim?

Artık anne adayısınız fiziksel ve ruhsal değişimler sizi bekliyor. Değişen hormonlarınız sizi alt üst edecek bazen kendinizi bile tanıyamayacak hale gelebilir hamilelik psikolojisi ‘ne girebilirsiniz. Şunu unutmayın yaşadığınız stres ne size, ne bebeğinize, nede eşinize iyi gelecektir. En önemlisi de stres bebeğinizi kesinlikle iyi gelmeyecektir. Hamilelik Psikolojisi ‘nde en büyük destekçiniz eşiniz olmalı, eğer gerekli desteği göremiyorsanız, uzmandan yardım edin. Hamilelik 9 ay süren uzun soluklu bir süreçtir. Hamilelik Psikolojisi her kadın farklı yaşar. Bu süreci hatta ilk yaşadığınız gebelikle, ikinci yaşadığınız hamilelik arasında bir çok farklılık vardır.

Üzüntünüzü Sevincinizi Bebeğinizde Hisseder

En önemli de siz bir anne adayısınız, topluma yeni bir birey dünyaya getireceksiniz. Şuanda sizden ve bebeğinizde değerli başka bir şey yok bunu unutmayın. Bebeğinizi en iyi şekilde yetişmek istiyorsanız her şey anne karnında başlar. Sizin üzüntülerinizi sevinçlerinizi korkularınızı ve stresinizi oda hisseder. Bunu ona yapmayın. Keşke şöyle yapmasaydın dediğiniz şeyleri geri getiremez veya düzeltemezsiniz. Şunu da unutmamalısınız ki sizin yerinizde olmak isteyen çevrenizde milyonlarca kişi vardır. Onların psikolojisini bir düşünün, bu duyguyu tatmak için harcadıkları paraları, çektikleri sıkıntıları düşünün ne kadar şanslısınız.

Kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda derin derin nefes alın .Güzel şeyler düşünün ne elinizi karınıza koyun ve ondan güç alın. Anneler çocukları için yapamayacağı hiç bir şey yoktur. Kadının fıtratında anne olmak var. ALLAHU TEALA’ nın bir lütuf olan bu duygu anca kadınlara yakışırdı. Bu lütuf olmasaydı nasıl bakarlardı anne çocuğuna gece gündüz uykusu belli olmadan, ufak bir seste nasıl uyanırdı. Anneler nasıl bu kadar fedakar olabiliyor diye düşünüyor insan ama çocuğu olduğu zaman her şeyi anlıyor. 40 yaşına bile gelse hala ne yaptı, nasıl gitti, nasıl gelecek, bir sıkıntısı var mı diye  düşünmekten kendini alamaz maalesef ne kadar büyüse de anne gözünde çocuğu daha küçüktür.

Hamileliğinizin tadınız çıkardın, bugünler bir daha geri gelmeyecek ilerde keşke dememek için en güzel şekilde geçirmeye çalışın kendinizi ve bebeğinizi mutlu edin. Siz sağlıklı ve mutlu olursanız oda mutlu olur. Hamileliğiniz boyunca anılarınız not edin. Ne zaman hamile olduğunuzu öğrendiniz. Hamile olduğunuzu eşinize nasıl söylediniz. Ne zaman cinsiyetini öğrendiniz gibi anılarınızı not edin.

Hamilelikte Depresyonun Belirtileri

Unutkanlık

Az veya çok uyumak

Odaklanamama Problemi

Sürekli ağlama isteği, sürekli olumsuz düşünme

Aşırı sinirlilik

Yemek yeme isteğinde değişmeler

Kendini değersiz hissetme

Hamilelikte Depresyonu Yol Açan Nedenler

İstenmeyen gebelik

Beklenmeyen gebelik

Maddi Sıkıntılar

Doğacak çocuğun sağlıksız olma ihtimali

Aile içi sorunlar

Stresli yaşam

Zor ve riskli gebelik

Anne adayının daha önce yaşamış olduğu depresyon geçmiş