Hamilelikte Egzersiz ve Faydaları

GEBELİKTE YAPILAN EGZERSİZLER

            Birçok kadın hamilelik sürecinde bebeğine zarar vermekten çekindiği için egzersiz yapmıyor. Oysa uzmanlar tarafından gebelik döneminde egzersiz yapılması özellikle öneriliyor. Hamilelikte egzersiz hem bebeğin gelişimi hem annenin ruh sağlığı için bu dönemde spor yapmak çok faydalı. Sporun mental ve fiziksel faydaları saymakla bitmez. Hamilelik döneminde de yapacağınız fiziksel aktiviteler hem doğumu kolaylaştırıyor hem de sizin bu sürece daha hızlı ve daha rahat adapte olmanızı sağlıyor. Uyku sorunlarını düzenleyen, annenin kendine güvenini arttıran, duruş bozukluklarının önüne geçen egzersizler anne adayları için şiddetle öneriliyor.

             Bu konuda yapılan çalışmalar gebelikleri süresince düzenli egzersiz yapan kadınların; Erken eylem ve doğum risklerinde azalma, doğum eyleminin süresinde kısalma, doğum sırasında gerek duyulan ağrı kesicilerin miktarında azalma, doğum sonrası iyileşme ve toparlanma süresinde hızlanma olduğunu ortaya koymuştur.  Peki, hamilelerin yapabileceği egzersizler nelerdir? İşte bunları sizin için derledik.

Hamile Pilatesi (Hamilelikte Egzersiz)

            Pilates, vücudun her noktasını çalıştıran bir egzersiz biçimi. Hamilelikte oluşan bel ve sırt ağrılarına da son derece iyi geliyor. Ağrıları hafifletmesinin yanında ruhsal olarak da anne adayları için kusursuz bir egzersiz yöntemi. Ancak pilates yapacaksanız bunu bir uzman eşliğinde yapmanızı öneriyoruz. Pilates sayesinde hem vücudunuzu tanıyacak hem zihinsel arınmayı yaşayacaksınız.

Hamile Yogası (Gebelikte Egzersiz)

Doğum esnasında anne adayları için en önemli şeylerden biri de doğru nefes alıp vermek. Yoga, doğru nefes almayı öğreten en etkili egzersizlerden biridir. Hamile yogası da sizler için hem genel sağlık hem de ruh sağlığı açısından oldukça yararlı. Hamilelik döneminde yapacağınız yoga hem bedeninizi tanımanıza yardımcı olacak hem de sizi bu eşsiz annelik serüvenine psikolojik açıdan hazırlayacak.

 Yüzme (Hamilelikte Egzersiz)

Hamilelikte en ideal sporlardan biri yüzme olarak kabul edilir. Su içerisinde hareket etmeniz her zaman daha kolay olduğu için sizi ve bedeninizi zorlamaz. Su içerisinde rahatlıkla hareket edebilir hatta dans edebilirsiniz. Siz ve bebeğiniz bu egzersizi çok sevecek!

Yürüyüş  (Hamilelikte Egzersiz)

            En kolay ve en ekonomik egzersizlerden biri de yürüyüştür. Düzenli yürüyüş yapmak kişiyi zihinsel ve ruhsal açıdan rahatlattığı gibi bedenini de çalıştırır. Uygun bir ayakkabı giyerek açık havada yapacağınız yürüyüş size çok iyi gelecek.

            Uzmanlar tarafından hamilelik döneminde spor yapmak şiddetle öneriliyor. Ancak bazı özel durumlarda doktorunuza danışmanızda fayda var.  Yüksek tansiyon, erken membran rüptürü (Suların gelmesi), bu gebeliğinde veya önceki gebeliklerde erken doğum tehdidi olması, servikal yetmezlik veya rahim ağzına serklaj dikişi atılması, gebelik sırasında kanama olması, bebekte gelişme geriliği olması gibi durumlarda egzersiz yapmanız doktorunuz tarafından yasaklanabilir.