Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısından Kurtulma Yolları

Hamilelik belirtiden biri olan mide bulantısı kimi zaman anne adaylarının korkulu rüyası olmaktadır. Kimi anne adayları bu konuda çok şanslı hiç bulantı yaşamadan hamilelik süresini rahat bir şekilde geçirir. Benim gibi 3,5- 4 ay sürekli mide bulantısı ve kusmayla geçiren anne adayları veya daha kötüsü hamilelik sürecinde sürekli mide bulantısı yaşayanlar da mevcuttur. Hamile olduğunuzu öğrendiğinizden andan itibaren veya kısa bir süre sonra mide bulantıları başlayabilirsiniz. Anne adayları Hamilelikte neden mide bulantısı olur?  Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar? Hamilelikte  mide bulantısı ne zaman biter? Hamilelikte mide bulantısından kurtulma yolları nelerdir? gibi bir sürü sorulara anne adayları yanıt ararlar.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur

Hamilelikten mide bulantısının kişiden kişiye değişlik gösterse de mide bulantılarının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

Hormon Seviyesi

Hamile olduğunuz andan itibaren, vücudunuzda progesteron hormon düzeyi normalin üstüne çıkmaya başlar. Bu nedenle anne adaylarında mide bulantısı oluşur.

Hassasiyet

Hamilelikte diğer zamanlardan her konuda daha hassasiyet göstermektedir. Örneğin hamile olmadan önce size kötü gelmeyen yemek kokuları, parfüm kokuları size kötü gelecek ve mide bulanmasına neden olacaktır. Bu nedenle hamile anne adayları her konuda hassas olurlar.

Yorgunluk

Hamile anne adayları daha çabuk yorulurlar,yorgunluk, stres ve yemek yiyememek mide bulantısını arttırır.

Çoğul Gebelik

Hamile anne adayları çoğul gebelik geçiriyorsa, maalesef mide bulantısı konusunda şanssız olabilirsiniz. Çoğul gebelik mide bulantısı daha fazla olur.

İlk Hamilelik

Anne adayı ilk hamileliğini geçiyorsa, vücut buna adapte olması sürecinde, mide bulantısı daha fazla olur.

Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar ve Ne Zaman Biter

Genel olarak hamile anne adaylarınız mide bulantısı 6- 8 hafta içerisinde başlar ve 16 haftaya geçebilir. Ama hamile bayanların %15 mide bulantısı doğuma kadar sürer. Hamile anne adayları yarısı bulantı ve kusma yaşar. 10 hamile kadından 3 sadece kusmadan bulantı yaşar.

Hamilelikte Mide Bulantısından Kurtulma Yollar

Gebelikte anne adaylarının korkulu rüyası olan mide bulantısından kurtulma yollarını ararlar. Mide bulantısına iyi gelecek bazı tavsiyeler;

Başucunuzda Sağlıklı Atıştırmalık Buldurun

Sabahları anne adaylarının mide bulantısı çok olur bu nedenle anne adayları baş ucunda kraker veya leblebi gibi atıştırmalıklar bulundurun.

Erken Saatlerde Kahvaltı Yapın

Gece boyunca aç kalan mide bulantı olma oranını arttırmaktadır. Bu nedenle sabahları gebe bayanların mideleri bulantıları ve kusmaları daha fazla olur. Yatağınızın başucuna sağlıklı atıştırmalıklar koyun.

Bir Şeyler Atıştırmayı Unutmayın

Midenizin boş kalmasına izin vermeyin midenizin boş kalması mide bulantınızı arttıracaktır. Sık sık sağlıklı atıştırmalıklar tüketin.

Mide Bulantısına İyi Gelecek Yiyecekleri Seçin

Mide bulantınızı artıracak olan yağlı karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durun. Midenizi hafif gelen sizi rahatlayacak besinleri seçin. Çorbalar, hafif,yağlı olmayan yemek çeşitleri, süt, yoğurt, muz gibi midenize iyi gelen besinleri tercih edin.

Daha Sık Sık ve Az Yiyin

Daha öncede midenizin boş kalmaması mide bulantısına arttıracağına değinmiştir. Ama kesinlikle mideniz aç kalmasın diye çok yememek gerek mideniz çok doluyken kusa bilirsiniz. Fazla yemek kendinizi de kötü hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle uzman sık sık ve az az yemeği öneriyor. Bu şekilde beslenmek hem kendin sağlığınıza hemde bebeğinizin gelişimine daha iyi gelecektir.

Kendi Kendinizi Gözlemleyin

Sizi sizde daha iyi kimse anlayamaz. Bu nedenle kendi kendinizi gözlemleyin.Mide bulantısına yol açacak şeylerde uzak durun. Örneğin oda kokusu, parfüm, herhangi bir yemek kokusu gibi

Bol Bol Su İçin

Hamilelik döneminde herkes bazı tavsiyelerde bulunur. Önerilerde bulunmak gayet kolay da onu hayata geçirmek zor. Su benzin gibi kokar mı?  evet benim gibi bir hamilelik geçirmişseniz kokar. Sonrası sıvı kaybından hastanede bir hafta boyunca sıvı takviyesi yapıldı. Suyun her konuda faydası olduğu gibi hamilelik döneminde de büyük öneme sahiptir. Bu nedenle bol bol su tüketmeye çalışın. Çay, meyve suyu suyun yerini asla tutmaz.

Zencefil

Mide bulantısına iyi gelen zencefili de çözüm olarak kullanabilirsiniz.