Hamilelikte Nasıl Yatmalı Uyumalı

            Hamilelik sürecinde vücudumuzda birçok değişiklik yaşanır. Gebelik döneminde en çok sorulan sorulardan biri de “nasıl uyumalıyım” olmaktadır. Anne adayları hem kendileri hem de bebekleri için en uygun yatış pozisyonunu bilmek isterler. Hamilelikte nasıl yatmalı;  Gebeliğin ilk aylarında yatakta uygun pozisyonu almak çok kolaydır. Anne adayı, normalde de rahat olduğu pozisyonu seçer. Gebeliğin ilk zamanlarında uykusuzluk sorununu daha az yaşayan anne adayları, ilerleyen zamanlarda bu sorunla baş etmek durumunda kalır. Değişen hormonlar ve değişen fizyolojiyle birlikte rahat uyku çekmek de giderek zorlaşır. 

GEBELİKTE NASIL YATILMALI UZANILMALI?

            “Hamilelikte yüzüstü yatmak bebeğe zarar verir mi” “Hamilelikte nasıl yatmalı” gibi sorularla anneler zaman zaman endişelenebilirler. Yüzüstü yatmak, bebeğin etrafını saran amniyon sıvısı sayesinde bebeğinize zarar vermez ancak gebelikte 6. haftadan sonra büyüyen karın sebebiyle yüzüstü yatmak anne için zorlaşır.

            Sırtüstü yatış pozisyonu gebe anneler için çok rahat bir pozisyondur. Ancak rahat olmasına rağmen önerilmez. Sırt üstü yatıldığında, rahmin bütün ağırlığı sırta, bağırsaklara ve inferior vena cava denen vücudun aşağı kısımlarından kalbe kan geri dönüşünden sorumlu olan damarın üzerine biner. Bu durum da büyüyen bebek için zararlıdır ve uzmanlar sırt üstü yatmayı annelere önermezler. Sırt üstü yatış pozisyonu sırt ağrılarını ve basurları arttırabilir, sindirim işlemini engelleyebilir. Bununla beraber solunumu ve dolaşımı bozabilir ve kan basıncınızın düşmesine neden olabilir. Kısacası, sırt üstü yatış pozisyonu sizin için zararlıdır.

            Hamilelikte yatış pozisyonları arasında en iyi olanı ve en çok önerileni yan yatmaktır. Kan akışını daha rahat sağlamak için anne adayının sol tarafa yatması daha iyidir ama her iki tarafa yatmak da uygundur ve yan yatmanın hamilelik sürecinde bebeğe hiçbir zararı olmaz. Uyku esnasında pozisyonunuzun değişmesi kaçınılmazdır, böyle durumlarda panik yapmanıza da gerek yoktur. Yan yatarak uykuya geçebilir uyandığınızda kendinizi sırt üstü yatarken bulabilirsiniz. Bu konuda endişelenmeyin, tekrar yan yatış pozisyonuna geçin.

            Gebelikte daha rahat uyuyabilmek için hamilelik yastığı kullanabilirsiniz. Sol yan veya sağ yan tarafınıza yatıp dizlerinizi kırarak bacaklarınızın arasına yastık koyup yatmanız hem sizin için hem de bebeğiniz için de en iyi yatış pozisyonudur. Bu pozisyona ‘’SOS’’ pozisyonu ismi verilir. SOS pozisyonu, yalnız besinlerin ve kanın plasentaya en üst düzeyde ulaşmasını sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda böbreğin işlevlerini en iyi şekilde yerine getirmesini de sağlar.