Hamur İşlerinde Pratik Bilgiler

Hamur İşlerinde Daha Kolaylaştırmaya Ne Dersiniz?

İnsanoğlunun beslenmesinde büyük bir öneme sahip olan ekmek ve benzeri hamur işleri maalesef artık hazır tüketmekteyiz. Çünkü bizim gibi yeni nesil artık hamur işleriyle yapmıyor yapsana istediği kıvamı tutturamıyor. Büyüklerimizin her işini kendi yaparmış, ekmekleri bizim gibi fırından almaz, böreklerini bizim gibi yufkadan yapmaz, kendi açarmış, önceden hatırlıyorum annem kış için hazırlıklar yapar.

Özellikle ramazan ayı gelmeden mutlaka sütlü üçgen şeklinde yufkalar, sironlar ve makarnalar yapılırdı. O saçta pişen yufkanın kokusu, tereyağ sürüp, sıcak sıcak yemenin lezzeti mükemmeldi.  Hala yapılsa da eskisi gibi kadar yapılmadı kesin, arada canımız çok çektiğinde yapıyoruz. İnsanlar birde o zamanlar daha hareketli bir yaşam sürüyordu. İnsan gücü daha fazlaydı yediklerini yakıyordu.

Büyüklerimiz her şeyi kendi yaptığından bu konularda her şeyin inceliğini ve pratik bilgileri üretirdi. Bizde bu bilgileri öğrenme zamanı gelin birlikte hamurun işlerinde pratik bilgilere göz atalım. Bu şekilde kek, ekmek, börek ve poğaça gibi diğer hamur işlerimizde bize kolaylık sağlayacaktır. Aklımızı bir köşesine yazın.

Hamur İşlerinde Pratik Bilgiler

En bilinen un, nişasta, kakao gibi ürünleri eleyerek karışıma ekleyin. Bu sayede topaklanma olmayacaktır.

Mayaladığınız hamuru kesinlikle soğuk hava akımına maruz bırakmayın. Hamurunuz istenildiği kadar iyi mayalanma olmayacaktır.

Mayaladığınız hamurun, mayasının erken gelmesini istiyorsanız, fırını düşük ayara alın ve hazırladığınız hamuru üstü bezle kapalı bir şekilde fırının içinde bekletin. Bu şekilde daha kolay hamurunuzun mayası gelecektir.

Unla yapılan tatlı çeşitlerine birazcık tuz eklemek, tatlınızı daha çok lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Evde peynir yapıyorsanız peynir sularını israf etmeyin peynir sularını hamurlarda kullanırsanız, hamurdan yapacağınız gıdalar daha besleyici ve tatları daha nefis olacaktır.

Böreklerinizin daha nefis olmasını istiyorsanız. böreğiniz hazırladıktan sonra biraz buzdolabında bekletin.

Kurabiye gibi dağılmasını istemediğiniz hamur işlerine bir parça sirke ekleyin.

Pasta, kek ve tatlı gibi hamur işlerinizde yapacağınız çikolatalı soslara daha lezzetli olması ve çikolata sosunun daha yumuşak bir kıvamda  olması için çikolata sosunu tereyağı ekleyin.

Evde kek, pasta ve tatlılarda kullanacağınız meyve parçalarının dibe çökmemesi meyveleri una bulayın bu sayede meyve parçalarınız dibe çökme olmayacaktır. Birde aklınızda olsun yemek için soyduğunuz meyveleri veya suyunu sıkmak için kullandığınız portakal gibi meyvelerin kabuklarını küçük küçük doğrayıp, buzluğa atın. Kek gibi hamurlara lezzet katacaktır.

 Hazırladığınız hamuru daha kolay açmak istiyorsanız, üzerine nemli bez koyarak buzdolabında bekletin.

Hamur dinlenirken mutlaka üstünü bez kapatın kapatmazsanız üzeri kabuk oluşmasına neden olursunuz.

Ekmeklerinizin küflenmemesi için ekmek kutunuzu belli aralıklarla sirkeli suyla silin. Gıda temizliklerinde mutlaka sirke kullanın.

 Hamur kızartmalarının daha nefis olmasını istiyorsanız,birazcık kabartma tozu ve toz şeker ekleyin.

Güzel kabaran bir kek yapmak için yumurta ve kullanacağınız yağı iyi çırpın ve kek yapmadan önce malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.

Özellikle yaptığımız kekleri servis etmeden önce 1 saat dinlendirin kekiniz kendine gelsin ve içi hamur gibi olmasın..