Hıçkırık Nedir? Neden Olur? Hıçkırık Nasıl Geçer?

Herkesin yaşadığı sorunlardan biri olan hıçkırığın temel iki nedeni vardır. Uzun süreli hıçkırık beyinsel rahatsızlıktan ileri gelebilirken, diğer nedeni ise sindirim rahatsızlıklarından kaynaklana bilir.

Hıçkırık Nedir?

Hıçkırık, diyafram adında göğüs boşluğumuzu ve karın boşluğunu birbirinden ayıran ve soluk alıp vermemizde bize yardımcı olan kasın, bizim isteğimiz dışında kasılmasıyla oluşan bir durumdur. Diyafram kaslarının istem dışı ve ani olarak kasılmasıyla birlikte gırtlağın kapanmasıyla oluşan ses hıçkırığa ismini veren sestir.

Hıçkırığın Nedenleri

Hıçkırığa sebep olan diyafram kasılmaları dakikada 10 ile 30 kere tekrarlanabilir. Günlük hayatta aniden karşımıza çıkan hıçkırık çoğunlukla kısa süreli ve kalıcı zarar bırakmayan bir durumdur. Ancak sebepsiz sanılan ve bazı zamanlar normalden uzun süreli devam edebilen hıçkırıklar hayati organlarda bulunan bir hastalığın belirtisi olabilmektedir.

Özellikle küçük bebeklerde sıklıkla hıçkırık görülebilmektedir. Yemek yerken hızlı davranan ve bu sırada hava yutan kişiler, fazla sigara ve alkol kullanan kişilerde de zararsız ve kısa süreli hıçkırıklar görülebilmektedir.

Hıçkırıklar genel olarak zararsız olurlar ancak bazı durumlarda haftalarca süre hıçkırıklar da görülebilir. Bu hıçkırıklar hastanın konuşmasını, yemek yemesini ve hatta soluk alıp verişini bile etkilemektedir. Uzun süreli hıçkırıklar birçok hastalığın habercisi olabilmektedir.

Merkezi sinir sistemi hastalıkları, beyin kanaması ve tümörü gibi birçok hastalık sonucunda oluşuyor olabilir. Özellikle reflü hastalarında hıçkırık önemli bir belirtidir. Bazı durumlarda hasta sadece uzun süreli ve sık bir şekilde hıçkırır ve başka bir reflü belirtisi göstermez. Bu durumda reflü tedavi edildiği takdirde hıçkırık sorunu da ortadan kalkacaktır. Ayrıca kalbin bulunduğu mediasten diye tabir edilen boşluğun rahatsızlıklarında da hıçkırık görülebilmektedir.

Hıçkırık Nasıl Geçer

Peki, bu kadar önemli bir belirti olan hıçkırığı nasıl geçirebiliriz? Bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkan hıçkırığı tedavi edebilmek için hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Ancak basit ve zararsız olarak bilinen hıçkırığın basit ve etkili tedavi yöntemleri vardır.

Halk arasında en çok kullanılan ve en çok bilinen yöntem soluk tutmaktır. Hıçkırığa tutulan kişi soluğunu mümkün olduğunca tutarak diyafram boşluğunu yanıltır ve kasılmalar düzene girer. Hıçkırık sonrası boğazda oluşabilecek olan spazmı gidermek için soğuk su, limon suyu ve sirke tercih edilebilir.

Bu problemini yaşamamak için ise yemek yerken mümkün olduğunca yavaş bir şekilde yemek yenmeli ve yemek yerken az konuşmaya dikkat edilmeli. Gazlı içecekleri şişeden veya kutudan içmek yerine bardaktan içmek tercih edilmelidir. Aynı zamanda aç karnına sigara kullanmamak ve aşırı bir şekilde gülmekten kaçınılmalıdır.